Edukacja
12-13 marca 2016

Relacja: VI zjazd Ambasadorów

W dniach 12-13 marca odbył się VI Zjazd Ambasadorów Muzeum Historii Żydów Polskich. Pierwszy dzień, który spędziliśmy w Centrum Szkoleniowym Ośrodka Rozwoju Edukacji w Sulejówku, poświęcony był dyskusji nad możliwościami wykorzystania materiałów filmowych w edukacji historycznej. Punk wyjścia do rozmowy stanowił powstający właśnie film o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Ambasadorzy mieli okazję jako pierwsi obejrzeć fragmenty produkcji, która swoją premierę będzie miała 19 kwietnia 2016 roku w trakcie IV edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”.  Spotkali się również z reżyserką filmu – Kamilą Veymont – oraz Agnieszką Haską.

Drugiego dnia Ambasadorzy mieli  natomiast okazję zwiedzić dwie nowe wystawy czasowe muzeum – wystawę „Frak Stella i synagogi dawnej Polski” oraz „Obecność/ Brak/ Ślady. Współcześni artyści o żydowskiej Warszawie”.  Ponadto na spotkaniu z Beatą Chomątowską przyglądali się możliwościom edukacyjnym, które daje multiplatforma Żydowska Warszawa.

Program Ambasadorzy Muzeum Historii Żydów Polskich, skierowany jest do nauczycieli i metodyków nauczania. Jego celem jest budowa ogólnopolskiej sieci współpracowników regionalnych – ekspertów szkolących także innych nauczycieli. Zależy nam na zbudowaniu trwałej relacji z najlepiej wykształconymi i najaktywniejszymi pedagogami z całej Polski, którzy będą w stanie kompetentnie i z zaangażowaniem reprezentować Muzeum. W czerwcu będziemy prowadzić dodatkową rekrutację dla nauczycieli i metodyków z województwa zachodniopomorskiego. O szczegółach poinformujemy na stronie internetowej. 

Partnerzy:

            

Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”