Portale

11.05.2016

Kolejne muzea w Centralnej Bazie Judaików!

Prowadzona przez Muzeum POLIN internetowa Centralna Baza Judaików powiększyła się o zbiory z kolekcji naszych kolejnych parterów. Dzięki środkom Programu Wieloletniego Kultura+ oraz współpracy zaproszonych do projektu instytucji zdigitalizowaliśmy judaika znajdujące się w:

  • Muzeum Kresów w Lubaczowie
  • Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie
  • Muzeum-Zamek w Łańcucie

Zakończyliśmy też digitalizację przekazanej nam w depozyt cennej kolekcji Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Program Kultura + został zakończony, ale Muzeum POLIN kontynuuje ogólnopolski projekt digitalizacji judaików zgromadzonych w różnych instytucjach w kraju. W grudniu zeszłego roku chęć udostępnienia swoich zbiorów w Centralnej Bazie Judaików zgłosiło Muzeum w Sosnowcu – Pałac Schoena.

Dzięki temu możemy dziś prezentować on-line kolekcję judaików z pierwszej w naszej bazie instytucji ze Śląska. Są to m.in. podróżna lampka chanukowa, balsaminka w kształcie żaglowca, buty wykonane w czasie wojny w sosnowieckim szopie oraz sztandar częstochowskiego oddziału organizacji BUND.

Łącznie w Centralnej Bazie Judaików prezentujemy już zbiory ponad 5200 judaików z 11 instytucji.

Dziękujemy wszystkim partnerskim muzeom i zapraszam do podziwiania naszych wspólnych zbiorów!

Centralna Baza Judaików jest dostępna pod tym linkiem.

 

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura+, którego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

11.05.2016