Muzeum

24.05.2016

Muzeum POLIN wyróżnione w konkursie Sybilla 2015

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

23 maja 2016 r. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbyła się Gala Laureatów XXXVI edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2015. Grand Prix przyznano Muzeum Śląskiemu w Katowicach, natomiast Muzeum POLIN zdobyło wyróżnienie za cykl wirtualnych wystaw „W ukryciu”, które upamiętniały historie ratowania Żydów podczas Zagłady. Cykl składa się z trzech wystaw ukazujących historie osób ukrywających się i tych, którzy z narażeniem życia zdecydowali się im pomóc.

Wystawa Dobry adres to wirtualna mapa żydowskich kryjówek poza granicami getta, Kochanej mamósi na pamiątkę to dojmująca opowieść o losach ukrywanych dzieci, a Dom pod zwariowaną gwiazdą przypomina niezwykłą historię azylu, jakim w czasie wojny było dla Żydów warszawskie Zoo.

Wystawy dostępne są na muzealnym portalu sprawiedliwi.org.pl do momentu rozpoczęcia konkursu Sybilla doczekały się ponad 15 tys. odsłon.

Wirtualne ekspozycje wpisują się w strategię obecności Muzeum POLIN w internecie, która zakłada tworzenie wielu okazji do kontaktu z muzeum on-line. POLIN było np. pierwszym, muzeum w Polsce, które udostępniło wirtualny spacer po swojej wystawie stałej dzięki współpracy z  Google Cultural Institute. Można też skorzystać z wirtualnych ścieżek tematycznych po wystawie stałej.

24.05.2016