Edukacja

Lato w mieście w Muzeum POLIN 2016

Grupa dzieci robi bańki podczas dnia dziecka w POLIN.
fot. Danuta Matloch

Lato w muzeum? Jak najbardziej! Z myślą o tych, którzy w wakacje zostają w Warszawie, przygotowaliśmy zajęcia rozwijające kreatywność i przybliżające ich uczestnikom kulturę żydowską.

Wycieczka do koszernego świata

Podczas zajęć uczestnicy za pomocą różnych materiałów wizualnych (filmy, prezentacje, ilustracje) oraz konkretnych produktów koszernych, będą zapoznawali się z zasadami koszerności – sposobem odżywiania  według nakazów judaizmu. Poznają przede wszystkim co to znaczy, że żydowska kuchnia jest podzielona na trzy kategorie: potrawy mleczne, mięsne oraz neutralne. W części warsztatowej uczestnicy podzieleni na grupy wcielą się role twórców trzech  nowych restauracji koszernych w Warszawie (mlecznej, mięsnej i z potrawami neutralnymi) i zostaną poproszeni o wskazanie lokalizacji, stworzenie przykładowego menu, haseł reklamowych oraz nazwy własnej dla każdej z nich.

O przyjaźni i o tym, że dawanie przynosi radość – poranek filmowy

Czy dzielenie się z innymi, obdarowywanie ich może przynosić radość? Czy też jest dla dzieci wyzwaniem? W czasie zajęć uczennice i uczniowie obejrzą film animowany „Miejsce na miotle”, który pokazuje, że dzięki otwartości można zdobyć nowych przyjaciół i dostać potrzebne wsparcie. Warsztaty poprzez zabawę i różnorodne ćwiczenia uwrażliwiają na potrzeby ludzi wokół nas i pokazują jakie korzyści odnosimy współpracując ze sobą.

Sport na Muranowie

Mój dziadek miał lat sto dwadzieścia, a uprawiał sport
Boisko i góry i kort!

Na cześć młodości wszyscy razem
Hip, hip, hurra
Z całego serca z ogniem gazem
Hip, hip, hurra!

Zapraszamy na interaktywne zajęcia w przestrzeni miasta. Uczestnicy poznają historię muranowskich młodzieżowych klubów sportowych i zostaną zaproszeni do zabaw i gier sportowych na świeżym powietrzu. Zajęcia plenerowe odbywające się na zielonym skwerze, z zachodniej strony muzeum. Prosimy o przybycie w strojach sportowych. W czasie deszczu zajęcia odbywają się w muzeum. Zbiórka w holu głównym muzeum.

Mały Przegląd

Moniek z Niskiej zamiast smakołyków, kupuje książkę lub idzie do kina. Bela z Leszna chce urządzić konkurs piękności dla dziewczynek.

Abram ze Smoczej jedzie na wakacje do Falenicy. Jakub z Bonifraterskiej na wakacjach zbudował z kolegami szałas.

Halina z Nowolipek chce zostać największą pisarką na świecie. Reginka z Sierakowskiej zapisała się na półkolonie letnie, jeździ na wycieczki do Młocin, na Bielany i pływa łódką.

Oto przygody niektórych czytelników „Małego Przeglądu” – gazety pisanej dla dzieci i przez dzieci, w latach 1926-1939. Zapraszamy na spacer po Muranowie,  szlakiem dziecięcych zabaw, problemów i wzruszeń. Prosimy o przybycie w strojach dobrych do wędrówki, zabranie nakryć głowy i napojów. W czasie deszczu zajęcia odbywają się w muzeum. Zbiórka w holu głównym muzeum.

Hebrajskie ZOO Jana Brzechwy

Jan Brzechwa w swoich utworach poświęcił wiele miejsca zwierzętom. W czasie zajęć wykorzystując jego utwory poznamy nazwy zwierząt w języku hebrajskim. Dowiemy się co to za język, kto nim się posługuje, jak wyglądają litery hebrajski. Na zakończenie wykonamy kubkowe zwierzaki z podpisami w języku hebrajskim. 

Zajęcia odbywają się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki o 10:30 i trwają 90 minut. Bardzo prosimy, aby każda grupa zgłaszała się do muzeum 15 minut przed godziną rozpoczęcia zarezerwowanych zajęć.

Rezerwacji można dokonać od 15 czerwca 2016 telefonicznie pod numerem +48 22 471 03 01 lub wysyłając e-mail na adres [email protected].

Muzeum POLIN jest dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Partner:

      

Program edukacyjny dla szkół odbywa się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”