Wydarzenie
04.07.2016
Prezydent Andrzej Duda w Kielcach








Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć ofiar pogromu kieleckiego. Złożył kwiaty na grobie zamordowanych i odwiedził kamienicę, w której doszło do zbrodni.
– Chcę z całą mocą podkreślić: ci, którzy tej zbrodni tu, 4 lipca 1946 r. dokonali, przez ten czyn wykluczyli się z naszego społeczeństwa, z Rzeczypospolitej przyjaciół – powiedział prezydent Andrzej Duda – Jak oni chcieliby spojrzeć w oczy tym wszystkim Polakom narodowości żydowskiej, którzy za Polskę, za naszą wolność, ginęli przez tyle setek lat? Niezależnie od narodowości, niezależnie od wyznania, niezależnie od języka, a w związku z tym w wolnej, suwerennej, niepodległej Polsce, nie ma miejsca na jakiekolwiek uprzedzenia, nie ma miejsca na rasizm, na ksenofobię, na antysemityzm. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla antysemickiej zbrodni.
Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zwiedzili wystawę o pogromie, otwartą w sobotę w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
– Jeszcze raz składam hołd wszystkim tym, którzy zginęli. Składam hołd i dziękuję wszystkim tym, którzy na przestrzeni dziesięcioleci budowali i budują dobre relacje pomiędzy narodami – polskim i żydowskim, którzy kultywują pamięć i pokazują piękną historię, choć czasem trudną Rzeczypospolitej przyjaciół. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania pięknego Muzeum Polin w Warszawie. Wspomnę w tym momencie pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, wielkiego orędownika polsko-żydowskiej przyjaźni i współistnienia, wielkiego orędownika Rzeczypospolitej Przyjaciół, jednego z tych, którzy doprowadzili do budowy Muzeum Polin. Chciałbym, żeby to muzeum – obok Muzeum Powstania Warszawskiego – stało się w Warszawie stałym punktem szkolnych wycieczek. Żeby młodzież odwiedzała to muzeum. Żeby budować świadomość tego wielosetletniego dobrego współżycia, świadomość istnienia Rzeczypospolitej Przyjaciół – oświadczył prezydent Andrzej Duda
W księdze pamiątkowej Instytutu wicepremier Gliński napisał: „Pamiętamy i będziemy pamiętać! Nigdy nie pozwolimy, by demony antysemityzmu nas dzieliły i by wykorzystywano je dla zbrodni i zdrady. Dziękuję też za to godne miejsce upamiętnienia”.
Autor: Krzysztof Bielawski
Źródło: „W wolnej Polsce nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię, antysemityzm” [online] http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-krajowe/art,99,w-wolnej-polsce-nie-ma-miejsca-na-rasizm-ksenofobie-antysemityzm-.html [dostęp: 04.07.2016].