Wydarzenie

16-21.08.2016

Pardes Festival

materiały organizatora

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza w dniach 16-21.08. na Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym.

Patronem honorowym festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Pardes Festival to okazja do zdobycia wiedzy o różnorodności etnicznej, religijnej, kulturowej Polski w przeszłości i współcześnie. Formuła wydarzeń festiwalowych tworzy przestrzeń do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami, budując platformę dialogu międzykulturowego. Inauguracja festiwalu 16.08. godz. 17.00 w kazimierskiej synagodze. W programie: prezentacja galerii Paradisus Iudaeorum na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W części drugiej koncert Nie wierzę piosence w wykonaniu Lory Szafran i zespołu Bogdana Hołowni. Lora Szafran zaśpiewa piosenki tekściarzy i kompozytorów pochodzenia żydowskiego.

Pardes Festival oferuje bogaty program z prezentacjami multimedialnymi, koncertami, filmami, spacerami tematycznymi po kolekcjach Muzeum Nadwiślańskiego, warsztatem wycinanki żydowskiej. W trakcie festiwalu powracamy do mitycznego sztetla, ale tego roku podążamy także śladami tradycji i kultury żydowskiej wpisanej w historię i przestrzeń kilku miast: Lublina, Łodzi, Poznania i Leszna, i najmniejszego miasta w międzywojniu, czyli Nowogródka.

Każdego roku organizatorzy festiwalu przywołują także tematykę innej mniejszości narodowej lub etnicznej zamieszkującej Polskę. W piątek, 19.08. wyruszymy w podróż śladami Łemków. Na finał dnia łemkowskiego koncert chóru Widymo w Teatrze na Klepisku pod Kazimierzem Dolnym.

Muzyczny finał festiwalu – koncert charyzmatycznego zespołu Bester Quartet. 20.08. godz. 21:00 na Zamku w Kazimierzu!

>>program festiwalu dostępny jest tutaj

05.08.2016