Zbiory

Rutu Modan i Regina jadą warszawską ulicą

Wybitna artystka komiksowa, Rutu Modan, przekazała Muzeum sygnowaną planszę ze swojego komiksu „Zaduszki”. Jest to wydruk artystyczny 48. strony książki. Regina – jedna z bohaterek, przybywająca po wielu latach z Izraela do Polski – jedzie do swojego przedwojennego domu w Warszawie. Widok współczesnego miasta za oknem samochodu uruchamia wspomnienia ulic z lat przed wybuchem II wojny światowej.

„Zaduszki” wydane zostały przez Drawn and Quarterly w 2013 roku (wydawca polskiej edycji: Kultura Gniewu, przekład Zuzanny Solakiewicz). Autorka przewrotnie opiera fabułę na  budzącym kontrowersje, drażliwym dla obecnych relacji polsko-żydowskich problemie własności (tytuł angielski publikacji: „The Property”). Wątek ten spleciony jest jednak, jak się okazuje, z wątkiem uczuciowym. Emocje, które kryją się za pozornie należącą do innych rejestrów sprawą kamienicy, uwidaczniają całą niejednoznaczność sytuacji i jej złożoność, chciałoby się powiedzieć: wielopiętrowość.  

Książka obsypana została wieloma nagrodami, w tym uznawaną za najważniejszą: The Will Eisner Comic Industry Awards, w kategorii album roku.