Wydarzenie
23.09.2016

Jesteśmy Razem – młodzież z Polski i Izraela oddała hołd ofiarom pomordowanym w Treblince

21 września po raz siódmy już młodzież z Polski i Izraela uczciła pamięć ofiar pomordowanych w obozie zagłady w Treblince. Uroczystości zorganizowane były przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki (główny organizator, gospodarz wydarzenia) i Ministerstwo Edukacji Izaela z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Uroczystości przy głównym pomniku rozpoczęły się minutą ciszy. Sześć symbolicznych zniczy, będących przypomnieniem sześciu milionów ofiar Holokaustu, wspólnie zapalili:

  • Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki;
  • Anna Azari, Ambasador Izraela w Polsce;
  • Wojciech Kolarski, Minister w Kancelarii Prezydenta RP;
  • Jolanta Gumula, Zastępca Dyrektora ds. Programowych Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN;
  • Dani Rosner, Dyrektor Departamentu Ministerstwa Edukacji Izraela;
  • Ocaleni z Zagłady oraz
  • młodzież z Polski i Izraela.

Przed oficjalną ceremonią, w Zespole Szkół w Kosowie Lackim odbyły się warsztaty edukacyjne dla 500 uczniów, zorganizowane przez Muzeum POLIN. Uczestniczyli w nich licealiści z Izraela oraz z polskich szkół z: Kosowa Lackiego, Małkini Górnej, Łochowa, Sokołowa Podlaskiego, Sadownego, Białegostoku, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Ostrowi Mazowieckiej, Łosic, Ostrołęki, Płocka i Warszawy. Przedstawiciele samorządów zwiedzili Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince z Kierownikiem doktorem Edwardem Kopówką.

Dziś wydaje się rzeczą zasadniczą, abyśmy z jednej i drugiej strony starali się uchwycić, ocalić i wskrzesić: prawość, szlachetność i zacność, jakie działy się przez stulecia między nami i abyśmy dążyli do porozumienia i przyjaźni pomimo zła i niegodziwości jakiego w  naszych wspólnych dziejach było wiele. – powiedział Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Dodał - Dziś, powinniśmy i chcemy być strażnikami pamięci zamordowanego przez Niemców żydowskiego świata, który przez wieki istniał w naszych rodzinnych miastach, miasteczkach i wsiach, a także pracować nad utrwaleniem wspomnienia Holocaustu w naszym społeczeństwie.

 

Projekt dofinansowała Fundacja Kronenberga przy City Handlowy

Fundacja Kronenberga