Muzeum
20.10.2016

Nominowani do Nagrody POLIN 2016: ALEKSANDRA MARKIEWICZ

Aleksandra Markiewicz. Siwowłosa kobieta w płaszczu i czerwono-różowym szaliku. Stoi na tle zieleni i zabudowy miejskiej.
Aleksandra Markiewicz, nominowana do Nagrody POLIN 2016, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Głównym dziełem Aleksandry Markiewicz jest "Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską" w Kazimierzu Dolnym. Organizowane od 2013 roku przywołują wielokulturowe dziedzictwo Polski, stanowiąc  cykl rozmów, wystaw, filmów i koncertów, w których naczelne miejsce zajmuje historia polskich Żydów. W 2014 roku wątkiem towarzyszącym była tradycja i kultura Romów, w 2015 – Ormian, w 2016 – Łemków.

Festiwal stał się wydarzeniem wyjątkowym – starannie przemyślanym i ciekawie zakomponowanym, skierowanym do wszystkich, przyciągającym ludzi wrażliwych na subtelność detalu i jakość przekazu. Potrzeba przypomnienia świata polskich Żydów uczyniła z Pardes Festival przestrzeń namysłu nad przeszłością i teraźniejszością Polski oraz kondycją człowieka w realiach XXI wieku. Szacunek dla odmienności innych kultur i tradycji zachęca do udziału w festiwalu duże grono osób i instytucji, ekspertów i znawców z Polski i z Europy. 

Aleksandra Markiewicz od 2005 roku prowadzi agencję literacką zajmującą się, m.in.  promocją kultury.

Więcej o Nagrodzie POLIN 2016 >>