Muzeum
20.10.2016

Laureat Nagrody POLIN 2016: JACEK KOSZCZAN

Jacek Koszczan. Mężczyzna w średnim wieku. Ma bujne wąsy.
Jacek Koszczan, nominowany do Nagrody POLIN 2016, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Jacek Koszczan jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej - Sztetl Dukla, które ma na swoim koncie wiele projektów realizowanych we współpracy z Gminą i Parafią Polskokatolicką w Łękach Dukielskich (m.in. "Żywa biblioteka Podkarpacia").

Jego praca to zarówno pozyskiwanie i archiwizowanie wiedzy o Żydach z Dukli i okolic, jak i działalność edukacyjna - łączenie pokoleń tak, by w naturalny sposób przekazywana była historia, a młodzież z Dukli zainteresowała się wielokulturową przeszłością swojego miasta. Jacek Koszczan jest inicjatorem i budowniczym pomnika upamiętniającego 70. rocznicę zagłady dukielskich Żydów, społecznym opiekunem cmentarzy żydowskich, zbiorowej mogiły oraz ruin Synagogi w Dukli.

Wielokrotnie organizował w Dukli Dni Kultury Żydowskiej i jest autorem scenariuszy do filmów „Dlaczego?” oraz „Sumienie”, w które zaangażował młodych ludzi z Dukli i okolic. Dzięki jego staraniom i wiedzy udało się doprowadzić do uhonorowania medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata dwóch rodzin z Gminy Dukla.

Jest organizatorem spotkań młodzieży z Polski i Izraela ze Sprawiedliwą. Posiada bogatą kolekcję artefaktów związanych z kulturą żydowską, które eksponuje na wystawach w kraju i za granicą. Był pomysłodawcą i projektantem kart pocztowych z portretami dukielskich Żydów. Od kilku lat organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Dukli i wyjazdy młodzieży do Synagogi w Dynowie na uroczystości związane z Nowym Rokiem Żydowskim.

Więcej o Nagrodzie POLIN 2016 >>