Muzeum
20.10.2016

Nominowani do Nagrody POLIN 2016: SŁAWOMIR PASTUSZKA

Sławomir Pastuszka. Młody mężczyzna w niebieskiej marynarce.
Sławomir Pastuszka, nominowany do Nagrody POLIN 2016, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Sławomir Pastuszka dzieli swój czas i zaangażowanie pomiędzy Pszczynę i Kraków. Od 11 lat jest społecznym opiekunem cmentarza żydowskiego w Pszczynie, gdzie prowadzi zaawansowane prace renowacyjne. Odnowił ponad 250 nagrobków i w całości uporządkował teren nekropolii. Aktywnie współpracuje z Urzędem Miejskim w Pszczynie.

Podczas corocznej imprezy „Spotkania z Kulturą Żydowską” prowadzi dla mieszkańców wykłady historyczne, oprowadzanie po cmentarzu oraz mieście śladami pszczyńskich Żydów. Od 2012 roku regularnie publikuje w miejscowej gazecie „Głos Pszczyński” artykuły na temat losów rodzin żydowskich z Pszczyny, rabinów, synagogi i miejscowych tradycji.

W 2012 roku wydał przewodnik „Śladami pszczyńskich Żydów”, który rok później ukazał się w wersji rozszerzonej, a w 2015 roku książkę pt. „Nic to innego tylko dom boży…, czyli o dziejach pszczyńskich synagog”, z której całkowity dochód został przeznaczony na renowację kolejnych nagrobków na cmentarzu. Jest twórcą i redaktorem naczelnym studenckiego pisma naukowego „Judaista”. Został wyróżniony przez burmistrza Pszczyny nagrodą w dziedzinie kultury.

Prywatnie jest nauczycielem kultury żydowskiej w Lauder e-Learning Schools oraz doktorantem w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przygotowuje pracę dotyczącą pszczyńskiego cmentarza.

Więcej o Nagrodzie POLIN 2016 >>