Made in POLIN

21-23.10.2016

Gala wręczenia Nagrody POLIN za nami

W drugą rocznicę otwarcia wystawy stałej nasze muzeum zaprosiło publiczność na coroczny festiwal Made in POLIN. Poprzedziła go zorganizowana 20 października Gala, podczas której nagrody i wyróżnienia odebrali nominowani do Nagrody POLIN 2016.


Program festiwalu Made in POLIN / Cytaty znajdziesz TUTAJ >>

Informacje o laureatach tegorocznej Nagrody POLIN znajdziesz TUTAJ >>

Podczas wystapień inaugurujących galę Nagrody POLIN do roli i znaczenia naszego muzeum odnieśli się przedstawiciele założycieli naszej instytucji  – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta st. Warszawy i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Wicepremier Piotr Gliński powiedział m.in.: "Muzeum Historii Żydów Polskich to miejsce wymiany myśli o przeszłości i naszej teraźniejszości. (...) Muzealna edukacja stanowi niezwykle cenne uzupełnienie edukacji formalnej, staje się też elementem stylu życia coraz szerszych grup społecznych i dzieje się tak dzięki temu, że te muzea współczesne, polskie muzea, w tym muzeum, w którym się znajdujemy, są żywe, interaktywne, proponują szeroki wachlarz zajęć dla wszystkich (…)".

"Na mapie Warszawy powstało nowe, bardzo potrzebne miejsce edukacyjne. Realizuje z powodzeniem liczne projekty, w których uczestniczą tysiące młodych ludzi" dodał wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Paszyński.

Z kolei Piotr Wiślicki – prezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce podkreślał: "To Muzeum jest dla nas tak strasznie ważne, bo zasypuje lukę w pamięci i wypełnia tą przestrzeń opowiadając, jak przez tysiąc lat żyli tu Żydzi, którzy wspólnie z Polakami tworzyli historię. Naszą wspólną historię. Cisną mi się do głowy słowa pewnej piosenki: "głęboko wierzę w to, że ludzi dobrej woli jest więcej" i niezależnie od religii, niezależnie od pochodzenia, poglądów, jesteśmy w stanie wspólnie zrobić bardzo dużo. I robimy to. Bardzo dziękuję laureatom Nagrody POLIN 2016, których zaraz Państwo poznają, bo dzięki ich działaniom jest to wszystko możliwe."

Dziękujemy wszystkim, którzy w ten weekend uczestniczyli w naszym święcie. I nieustająco zapraszamy do Muzeum!

25.10.2016