Made in POLIN
27.10.2016

Festiwal Made in POLIN // CYTATY - relacja

Za nami ponad 20 wydarzeń: artystyczne projekty, wyjątkowe koncerty i spektakle, spotkania kulinarne, spacery i warsztaty. We wszystkich wydarzeniach drugiej edycji festiwalu Made in POLIN wzięło udział blisko 3 tysiące osób, a wystawę stałą zwiedziło w tych dniach ponad 4 tys. osób.


Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się koncert REICH//JIMEK//CYTATY w wykonaniu Radzimira Dębskiego i orkiestry Sinfonia Varsovia, a także koncert Karoliny Cichej i Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej pod tytułem „Zamenhof”. Już po raz drugi zaprezentowaliśmy podczas festiwalu słuchowisko na żywo. Tym razem Krzysztof Czeczot wyreżyserował mistycznego „Golema” na podstawie fragmentów książki Gustava Meyerinka z niezapomnianą rolą Jerzego Treli jaklo narratora.

W sobotni wieczór na skwerze Willy’ego Brandt’a Joanna Rajkowska wraz uczestnikami festiwalu stworzyli niezwykła instalację artystyczną „Wymuszając cud”, podczas, gdy muzealny hol rozbrzmiewał dźwiękami przedwojennej ulicy Zamenhofa w wykonaniu Chóru POLIN, który powtórzył swój występ także w niedzielę. W niedzielne popołudnie miłośnicy kuchni na skrzyżowaniu kultur brali udział w uczcie „Kogel-mogel”, poprowadzonej przez Roberta Makłowicza, Marylę Musidłowską i Monikę Kucię, którzy zabrali uczestników w świat kuchni żydowskiej.

Także i w tym roku muzealna wystawa stała została zhakowana przez artystów. Tym razem do jej przetworzenia zaprosiliśmy pisarzy. W sobotę w galerii Miasteczko można było zobaczyć bajkę przygotowaną przez Justynę Bednarek, a w galerii Zagłada rozegrał się performens z tekstem Magdaleny Kupryjanowicz. Na zakończenie, w galerii Powojnie, można było wysłuchać tekstu Mikołaja Grynberga. W niedzielę w galerii Las w podróż do świata literatury zabrali słuchaczy Andrzej Stasiuk i Mikołaj Trzaska. W trzech galeriach (Na żydowskiej ulicy, Zagłada, Powojnie) Marcin Kącki przygotował specjalne projekcje wideo wplecione w  multimedia wystawy, nadając im zupełnie inne oblicze.

Program festiwalu Made in POLIN // CYTATY znajdziesz TUTAJ >>

Relację z Gali wręczenia Nagród POLIN 2016 znajdziesz TUTAJ >>

Wielką popularnością cieszyła się dyskusja „Żyd w języku”. O przenikaniu się jidysz i polskiego oraz o znaczeniach słowa Żyd rozmawiali: językoznawcy prof. Jerzy Bralczyk, prof. Andrzej Markowski i dr hab. Katarzyna Kłosińska, tłumaczka i pisarka Bella Szwarcman-Czarnota i tłumacz Sergiusz Kowalski.

Podczas festiwalu zabraliśmy także naszych gości na kilka spacerów po Warszawie. Na Muranowie odbył się spacer dźwiękowy dla osób z dysfunkcjami wzroku. Na Pradze i w Śródmieściu spacery poprowadzili miejscy przewodnicy i migranci, którzy przygotowali swoje autorskie trasy.

Przygotowując festiwal nie mogliśmy zapomnieć o naszych najmłodszych widzach i ich opiekunach. Dla rodzin wstęp do przestrzeni dla rodzin „U Króla Maciusia” był przez cały festiwal bezpłatny, a na wystawie stałej rozegrała się rodzinna gra terenowa. W sobotę dzieci mogły zobaczyć premierę filmów animowanych o przedwojennej ulicy Zamenhofa.

W Sali Pomnikowej zaprezentowaliśmy nietypową próbkę muzealnych zbiorów – „Czytelnię kreski”, czyli pokaz plansz prezentujących, jak w relacje polsko-żydowskie pokazywane są przez twórców komiksów. Do 4 grudnia możecie jeszcze zobaczyć prace autorstwa m.in. Rutu Modan, Jacka Michalskiego, Krzysztofa Gawronkiewicza czy Marka Raczkowskiego.

Dziękujemy mieszkańcom Muranowa, wolontariuszom muzeum i internautom za wspólne stworzenie programu urodzin muzeum oraz za obecność wszystkim, którzy świętowali drugie urodziny muzeum razem z nami. Zapraszamy za rok – na trzecią edycję festiwalu Made in POLIN.

 

Zobacz też, co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku w Muzeum POLIN