Wystawy
24.11.2016 - 5.03.2017

"Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej" - nowa wystawa w Muzeum Miasta Łodzi pod patronatem Muzeum POLIN

W czwartek, 24 listopada o godz. 18:00, rozpocznie się wernisaż inaugurujący nową wystawę czasową w Muzeum Miasta Łodzi zatytułowaną "Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej". Patronem wystawy jest Muzeum POLIN.

To pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna wystawa prac jednego z prekursorów sztuki żydowskiej w Polsce - malarza Samuela Hirszenberga - oraz jego braci: Leona (również malarza) i Henryka (architekta). Wystawę będzie można oglądać do 5 marca 2017 r. w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 100 wybitnych dzieł sztuki związanych z różnymi formami działań braci Hirszenbergów, a także ich artystycznego otoczenia, wypożyczonych z instytucji polskich i zagranicznych oraz od osób prywatnych. Będzie to kolejny milowy krok w odkrywaniu spuścizny artystycznej najwybitniejszych twórców żydowskich polskiego pochodzenia, a tym samym, w podnoszeniu świadomości na temat historii miasta tworzonego przez wielokulturową społeczność.

"Wystawa jest naturalną konsekwencją wieloletnich badań, które Muzeum Miasta Łodzi podejmowało na niwie historii łódzkiej sztuki w kontekście międzynarodowym" - opowiada Adam Klimczak, kurator wystawy. "Po zeszłorocznej ekspozycji z okazji 40-lecia muzeum prezentującej kolekcję dzieł sztuki rodziny Poznańskich, uznaliśmy, że to właśnie twórczość artysty, którego mecenasem był Izrael Poznański oraz jego synowie, Samuela Hirszenberga, chcemy zaprezentować szerokiej publiczności." - dodaje.

Wystawę poprzedziły prace konserwatorskie czterech monumentalnych obrazów Samuela Hirszenberga znajdujących się w Sali Jadalnej Muzeum Miasta Łodzi - jedynych tego typu zachowanych na świecie, zaprojektowanych jako element wystroju pomieszczenia. Niektóre ze wspomnianych dzieł sztuki, np. "Pejzaż ze sceną rodzajową", "Krajobraz z jeźdźcem", "Kobieta z lirą", "Dziewczyna z owocami", są nadal elementem wyposażenia Sali Jadalnej Pałacu, inne natomiast, jak chociażby zachowane z wojennej pożogi: "Akt kobiecy", "Pasterz grający na fujarce", "Akt kobiecy-Laura", znajdują się w posiadaniu Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi, posiadającego wyjątkową w skali światowej spuściznę po artyście.

Wstępem do tegorocznej wystawy była zorganizowana w roku 2015 międzynarodowa konferencja "Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej". Przedstawiono na niej, głosami najwybitniejszych ekspertów z Polski i Izraela, rolę Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów dla polskiej, żydowskiej i europejskiej kultury oraz podsumowano dotychczasową wiedzę o ich życiu i twórczości.

Wystawę będącą efektem współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie będzie można oglądać od 24 listopada 2016 do 5 marca 2017 w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15. Jej druga odsłona zaplanowana jest od 30 marca 2017 do 4 czerwca 2017 w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma w Warszawie.

  • Organizator: Muzeum Miasta Łodzi
  • Współorganizator: Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie
  • Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Łódź, Trotec
  • Patronat honorowy: Ambasada Francji w Polsce, Ambasada Izraela w Polsce, Instytut Sztuki Świata, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Prezydent Miasta Łodzi - Hanna Zdanowska
  • Patronat medialny: ahice.net, artinfo.pl, e-kalejdoskop.pl, Herito, Kalejdoskop, Radio Łódź, Słowo Żydowskie, Spotkania z Zabytkami, TVP Kultura, TVP Łódź, TVP Polonia, Tygiel Kultury
  • Partnerzy: Alliance Francaise w Łodzi, Uniwersytet Łódzki
  • Dodatkowych informacji udziela: Adam Klimczak | kurator | 42 254 90 45 | [email protected]