Wspomnienia
12.01.2017

Żegnamy Romana Herzoga

Roman Herzog
Roman Herzog, fot. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roman_Herzog,_Karlspreisverleihung_2012.JPG

10 stycznia 2017 roku zmarł Roman Herzog, prezydent Niemiec w latach 1994-1999. Był pierwszym politykiem niemieckim, który oficjalnie przeprosił Polaków za zbrodnie dokonane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Do tego zdarzenia doszło podczas wizyty Romana Herzoga w Warszawie z okazji 50. rocznicy powstania warszawskiego.


Podczas tej samej wizyty Herzog poznał dyr. Grażynę Pawlak z Żydowskiego Instytutu Historycznego, która przedstawiła mu ideę utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich. Prezydent Herzog docenił wagę tej inicjatywy i poświęcił jej wiele uwagi. W rezultacie już w lutym 1995 roku powstało Niemieckie Stowarzyszenie ds. Wspierania Muzeum Historii Żydów Polskich.

W berlińskiej rezydencji Herzoga doszło do spotkania przedstawicieli przyszłego muzeum z politykami i reprezentantami największych niemieckich fundacji. Sam Roman Herzog objął niemieckie stowarzyszenie swoim patronatem honorowym. Jego zaangażowanie w pierwszych latach tworzenia muzeum było nieocenionym wsparciem dla projektu - umożliwiło rozpropagowanie idei muzeum i pozyskanie środków na tworzenie ekspozycji.