Zbiory
17.01.2017

Unikatowa dokumentacja kolonii młodzieży syjonistycznej w II RP. Zdjęcia Marcelego Najdera

Muzeum POLIN zakupiło wyjątkową kolekcję 330 fotografii i negatywów, wykonanych przez Marcelego Najdera w latach 1932 – 1939.

Jest to jedyny znany tak obszerny zespół fotografii z kolonii organizacji syjonistycznej Hanoar Hacyjoni (Młodzież Syjonistyczna) oraz zdjęć ze spotkań Rady Naczelnej. Zachowane okładki z zakładów fotograficznych opisane przez Najdera pozwalają zrekonstruować kolonijne itineraria. Większość odbywała się w województwach lwowskim i stanisławowskim.

Jednocześnie ze zdjęciami w zbiorach Muzeum znalazł się aparat fotograficzny, którym robione były te zdjęcia.

Marceli Najder (1914–1991) był farmaceutą, absolwentem Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie, instruktorem Hanoar Hacyjoni i zapalonym fotografem. Przed wybuchem II wojny światowej mieszkał w Kołomyi, gdzie prowadził rodzinną aptekę. W czasie wojny był w kołomyjskim getcie, po jego likwidacji wraz z żoną Polą ukrywał się w bunkrze w gospodarstwie Andrzeja Śliwiaka i jego żony. Na wystawie stałej Muzeum POLIN prezentowane są szachy z drzewa kasztanowca wykonane przez Polę Najder.

Zakup kolekcji zdjęć i aparatu Marcelego Najdera był możliwy dzięki grantowi Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce