Wspomnienia
19.02.2017

Yaakov Gross (1949 – 2017)

Yaakov Gross
Yaakov Gross, fot. Aleksandra Król / Muzeum Historii Żydów Polskich

Z żalem żegnamy wielkiego przyjaciela Muzeum POLIN i wspaniałego człowieka Yaakova Grossa, który zmarł nagle 15 lutego br. w Izraelu.

Yaakov Gross był synem urodzonego w Krakowie wybitnego reżysera oraz historyka kina i pioniera filmu izraelskiego Natana Grossa. Urodził się w w 1949 r. w Łodzi, rok później wyjechał z rodzicami do Izraela. Po studiach na wydziale historii sztuki oraz teatrologii pracował w archiwum filmu izraelskiego na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Zajmował się historią kina izraelskiego, kontynując w ten sposób dzieło swojego ojca. Dbał o konserwację i digitalizację najstarszych, i najcenniejszych nagrań. Dzięki jego pracy odnaleziono wiele filmów, które wcześniej uważano za zaginione. Jakub Gross zajmował się również produkcją i reżyserią filmów dokumentalnych. Pisał opowiadania i wiersze.

Szczególnie ważne było dla niego zachowanie filmów, które jego ojciec nakręcił w Polsce po II wojnie światowej – Mir lebngelibene, Der jidiszer jiszuw in Niderszlezje, Unzere kinder.

Udostępnił naszemu Muzeum film dokumentujący 5. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz odsłonięcie pomnika Bohaterów Getta w 1948 r. autorstwa swojego ojca.

źródło: Wirtualny Sztetl