Wystawy
26.02.2017

"Rebeka tańczy tango" – niedziela z wystawą "Szafa grająca!"

Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu
Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu, fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Cały dzień - 26 lutego - spędzamy wspólnie na wystawie czasowej "Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu" oraz na wydarzeniach towarzyszących wystawie.

Z historii dźwięku - warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami

Zabierzemy was w muzyczną podróż w czasie : zobaczymy, jak nagrywa się muzykę na płytę winylową i odwiedzimy najstarszą wytwórnię płytową w Polsce. Będziemy słuchać i badać różne gatunki muzyczne, a nawet nagramy własny teledysk do przedwojennego szlagieru.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>

Wokół przedwojennych szlagierów - warsztaty dla dorosłych

Podczas warsztatów dowiemy się, gdzie powstawały największe przedwojenne przeboje, poznamy ich autorów oraz wczytamy się w ich teksty. Korzystając z oryginalnego gramofonu posłuchamy szelakowych płyt. Zajęcia poprowadzi Michał Pieńkowski, specjalista od historii fonografii oraz Jarosław Wojciechowski, kolekcjoner varsavianów i polskich płyt gramofonowych.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>

Muzyka popularna w okresie międzywojennym: polska, żydowska, wspólna? - dyskusja

Dlaczego wśród twórców fonografii i branży rozrywkowej międzywojennej w Polsce było tak wielu Żydów? Jak bardzo „żydowski” był polski kabaret? Co łączyło polską i żydowską masową kulturę? Słuchając dawnych szlagierów będą o tym dyskutować dr Mirosława Bułat – badaczka dziejów teatru żydowskiego, dr Tomasz Lerski – znawca polskiej kultury popularnej międzywojnia oraz dr Tamara Sztyma – kuratorka wystawy.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>

Chór Polin - JewTube - koncert

W nowym projekcie muzycznym chór podejmie się interpretacji części wystawy prezentującej międzywojenną scenę muzyczną, popularne filmowe piosenki, a także międzywojenne szlagiery teatrów i kabaretów żydowskich wykonywane w jidysz.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>

"Śpiewak jazzbandu", reż. Alan Crosland - film

Muzyczny melodramat amerykański z 1927 r. o synu kantora, który porzuca tradycję rodziców dla kariery scenicznej. Wystawiany z sukcesem na Broadwayu, został przeniesiony na ekran dzięki wytwórni braci Warner, otwierając epokę kina dźwiękowego. W roli tytułowej wystąpił Al Jolson zwany „Elvisem Presleyem epoki jazzu i bluesa”.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>

Królowie poskramiaczy dzikich zwierząt – muzyka z teatrów i kabaretów międzywojnia - koncert

Muzyka przedwojennych kabaretów i teatrów muzycznych w opracowaniu i interpretacji muzyków warszawskiej sceny niezależnej. Pod wodzą klarnecisty i improwizatora Pawła Szamburskiego wystąpią m.in. Jerzy Rogiewicz, Kacper Szroeder, Radek Polakowski, Marcin Masecki, Piotr Domagalski, Karolina Cicha, Jan Młynarski i Joanna Halszka Sokołowska.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>

Poza tym goście muzeum - tak dorośli, jak i dzieci - będą mogli uczestniczyć tego dnia w spacerach po wystawie "Szafa grająca!".

Śladami żydowskiej muzyki - indywidualny spacer dla dorosłych

Muzyka wywodząca się z żydowskich obrzędów religijnych z czasem rozbrzmiewała także w karczmach, na weselach i innych uroczystościach, także chrześcijańskich. Przeniosła się do sal koncertowych i została utrwalona na płytach. O tym wszystkim dowiecie się zwiedzając część wystawy stałej Muzeum Polin i wystawę czasową.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>

Szafa gra! - spacer po wystawie dla dzieci w wieku 4-10 lat z opiekunami

Wspólnie dowiemy się jak kiedyś nagrywano i słuchano muzyki, co to jest szelak i winyl oraz kto wymyślił gramofon. Zapoznamy się z niezwykłymi postaciami żydowskich muzyków i kompozytorów. Posłuchamy muzyki kantoralnej, folkowej, musicali, a nawet punk-rocka.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >>