Edukacja

11.03 - 2.04.2017

"Muzeum na kółkach" rozpoczyna 5. sezon swoich podróży po Polsce

Muzeum na kółkachMuzeum na kółkachMuzeum na kółkachMuzeum na kółkachMuzeum na kółkachMuzeum na kółkachMuzeum na kółkachMuzeum na kółkach
Muzeum na kółkach, fot. A. Szulc / Muzeum Historii Żydów Polskich

Przybliżająca historię 1000 lat polskich Żydów edukacyjna wystawa "Muzeum na kółkach" niebawem odwiedzi 6 miejscowości w województwie łódzkim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim:
 

  • Nieborów, 11-13.03, dziedziniec pałacu w Nieborowie
  • Łowicz, 15-17.03, Nowy Rynek
  • Dąbrowa Tarnowska, 19-21.03, Parking przez Urzędem Miasta
  • Gorlice, 23-25.03, Rynek Miasta
  • Dukla, 27-29.03, Rynek Miasta
  • Parczew, 31.03-2.04, Parking przed Urzędem Miasta i Gminy

Wystawa "Muzeum na kółkach" poprzez nowoczesną formę ekspozycji pozwala doświadczyć historii:

  • trójwymiarowa makieta sztetla przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka,
  • fragmenty wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwalają odpowiedzieć na pytania: kto jest Żydem oraz co to znaczy być Żydem dzisiaj,
  • kalendarium porządkuje najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów,
  • dzięki cytatom z przedwojennych pamiętników odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów - polskim, jidysz i hebrajskim.

Dla najmłodszych odbiorców został przygotowany stół warsztatowy, przy którym dzieci mogą m.in. dotknąć prawdziwych judaików, a także napisać swoje imię po hebrajsku. Dzięki stałej obecności edukatorów podróżujących z "Muzeum na kółkach" odwiedzający otrzymują informacje o kulturze żydowskiej oraz odpowiedzi na pytania o polsko-żydowskie relacje. Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, specjalnie przygotowana dla każdej odwiedzanej przez "Muzeum na kółkach" miejscowości.

Projekt powstał z myślą m.in. o mieszkańcach mniejszych miejscowości, dla których przyjazd do Warszawy wciąż pozostaje przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym. "Muzeum na kółkach" w nowatorski sposób popularyzuje wiedzę o historii lokalnej, zachęca mieszkańców do działania na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego, a także łączy lokalnych działaczy. Projekt spaja działania edukacyjne Muzeum POLIN i wysiłki lokalnych aktywistów, dzięki czemu skutecznie przybliża lokalne dziedzictwo żydowskie oraz przywraca jego pamięć.

"Muzeum na kółkach" zmniejsza także bariery w dostępie do wiedzy i edukacji, stanowiąc pomost pomiędzy stołecznym Muzeum POLIN a mieszkańcami mniejszych miast, którzy określają je jako muzeum wychodzące do ludzi.

Trasę "Muzeum na kółkach" można śledzić na Facebooku: @muzeumnakolkach

 

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie "Żydowskie dziedzictwo kulturowe"

01.03.2017