Dla dzieci

Relacja: Bal Purimowy dla rodzin z dziećmi w Muzeum POLIN 2017

12 marca 2017 na wspólną zabawę z okazji święta PURIM zaprosiliśmy do muzeum rodziny z dziećmi. Odwiedziło nas ponad 230 osób, które wzięły udział w warsztatach w miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia", zwiedzały z nami wystawe stałą i bawiły się na międzypokoleniowej potańcówce w rym przebojów międzywojennych.


Rano na warsztatach przygotowaliśmy wspólnie lśniące, złote stroje, kolorowe maski i "przeszkadzajki", które tradycyjnie miały zagłuszyć złego, perskiego wodza Hamana. Wysłuchaliśmy także opowieści o pięknej i mądrej królowej Esterze.

Po warsztatach zaprosiliśmy rodziny na wystawę stałą, na specjalny spacer rodzinny.

Kulminacyjnym momentem dnia był bal zorganizowany w Klubokawiarni Muzeum. W tym roku, zainspirowani wystawą czasową "Szafa grająca!" bawiliśmy się w klimacie międzywojennych szlagierów. Przygrywał nam zespół Oli Bilińskiej i Michała Moniuszko. Profesjonalni tancerze zaprosili nas do wspólnego swingu. Nie mogło zabraknąć także drobnych słodkości w postaci samodzielnie nadziewanych, tradycyjnych ciasteczek hamantaszy.

PURIM obchodzone jest na pamiątkę biblijnego zwycięstwa nad Persami. Opisana w Księdze Estery historia przypomina baśń… W tym dniu organizowane są bale przebierańców i przedstawienia teatralne, gdzie główne role odgrywają piękna królowa Estera i groźny wódz Haman. Purim to kolorowe, swobodne, pełne radości i niewinnych żartów święto.

13.03.2017