Wspomnienia
26.03.2017

Kondolencje dla Mariana Turskiego z powodu śmierci Żony - Haliny Paszkowskiej

Halina Paszkowska
Halina Paszkowska, fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

26 marca odeszła Halina Paszkowska - ocalona z Holokaustu, uczestniczka powstania warszawskiego, wybitny filmowiec. Prywatnie była żoną przewodniczącego Rady Muzeum, p. Mariana Turskiego.

Halina Paszkowska była więziona w warszawskim getcie, uczestniczyła jako łączniczka w powstaniu warszawskim (pseudonim "Lusia"), a po wojnie była cenionym dźwiękowcem - udźwiękowiła ponad 200 filmów dokumentalnych i około 20 fabularnych. Jej pracę można podziwiać w takich arcydziełach kinematografii, jak "Eroica", "Nóż w wodzie" czy "Muzykanci". Laureatka Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za całokształt dokonań artystycznych (2010), odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Powstańczym.

Panie Marianie – prosimy przyjąć nasze serdeczne wyrazy współczucia.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w najbliższy piątek, 31 marca, o godz. 12:00 w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Życzeniem Rodziny jest, by zamiast kwiatów przekazać datek na rzecz upowszechnienia Archiwum Ringelbluma. Wpłaty można dokonać przelewem bankowym na konto Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce: 87 1240 6247 1111 0000 4975 6324, w tytule przelewu wpisując: "Archiwum Ringelbluma. Pamięci Haliny Paszkowskiej-Turskiej".

Zespół Muzeum POLIN