Wydarzenie
19.04.2017

To już piąta edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 19 kwietnia niech połączy nas pamięć

Akcja Żonkile 2017 - Anja Rubik
fot. Aldona Karczmarczyk / Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty organizuje akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. 19 kwietnia ponad 1000 wolontariuszy wyjdzie na ulice Warszawy i będzie rozdawać papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku będzie ich aż 100 tysięcy. Do akcji włączyło się również około 1000 szkół, bibliotek i instytucji kultury z całej Polski, m.in. z Łodzi, Bielska-Białej, Płocka czy Katowic oraz partnerzy zagraniczni z USA, Niemiec, Danii i Izraela.

  Dlaczego Żonkile?
 

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim.

Powstanie w getcie warszawskim jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce powstanie w getcie wciąż pozostaje mało znane. Akcją Żonkile chcemy sprawić, by pamięć o powstaniu stała się częścią wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów, jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy. Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile odbywa się dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Współorganizatorem tegorocznej edycji akcji Żonkile jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Podczas 5. edycji akcji Żonkile wolontariusze rozdadzą 100 tysięcy papierowych żonkili na ulicach Warszawy. Wolontariusze będą obecni na ulicach stolicy w godzinach 8.00-19.00. Spotkamy ich w okolicach: Muzeum POLIN (ul. Anielewicza), Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa (ul. Chmielna), Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa), Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy (ul. Słowackiego), Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa) oraz m.in. na Ursynowie, Mokotowie czy Saskiej Kępie.

„Dla mnie akcja Żonkile to przede wszystkim możliwość spotkania drugiego człowieka, którego być może nie spotkałabym nigdy. To możliwość rozmowy, posłuchania wzruszających wspomnień, wreszcie poczucie, że robię coś ważnego, aby historia i ludzie nie zostali zapomniani” – mówi Ala Lesiakowska, wolontariuszka akcji Żonkile od 2014 r.

W akcji Żonkile biorą udział nie tylko indywidualni wolontariusze, ale również szkoły, biblioteki oraz instytucje. Zainteresowane szkoły z całej Polski mogą zgłaszać swój udział w akcji Żonkile poprzez wypełnienie formularza aż do 18 kwietnia. Nauczyciele i przedstawiciele współpracujących instytucji mają do dyspozycji specjalne materiały dydaktyczne.

„Pamięć to życie” – przypomina Agnieszka Holland, ambasadorka 5. edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. W tym roku w promocję akcji włączyli się także: Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza i Maciej Musiał.

„Zgodziłam się wziąć udział w akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdyż uważam, że jest to bardzo istotna kampania „ku pamięci”. Historia powinna Nas uczyć i chronić przed popełnianiem tych samych błędów. Przypominać o tym jak ważna jest demokracja, wolność, szacunek, równość i różnorodność narodowa, religijna, która wzbogaca nasz Świat” - przekonuje Anja Rubik.

Jak co roku, 19 kwietnia o godz. 12:00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie  Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce organizuje oficjalne obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W ramach 74. rocznicy powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN organizuje także dwa wydarzenia towarzyszące. Pierwsze odbędzie się już 19 kwietnia o godz. 18.00, będzie to projekcja monodramu „Nadludzka medycyna” (reż. Waldemar Dziki) w wykonaniu Mai Komorowskiej, opartego na wspomnieniach Adiny Blady-Szwajger, pediatry w warszawskim getcie i łączniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z aktorką, które poprowadzi krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski. Dwa dni później  21 kwietnia o godz. 20.00 upamiętnimy powstanie w getcie warszawskim koncertem orkiestry Sinfonia Varsovia. W programie koncertu znalazły się utwory Mieczysława Weinberga, Władysława Szpilmana, Richarda Addinsella oraz premierowe wykonanie kompozycji Jerzego Maksymiuka, który poprowadzi orkiestrę.

W tym roku w związku z 5. edycją akcji Żonkile Muzeum POLIN stworzyło mural przy metrze Centrum. Powstał on dzięki uprzejmości Miasta st. Warszawy, które udostępniło przestrzeń na realizację projektu. Prezentuje postacie bezpośrednio związane z powstańczym zrywem m.in.: Marka Edelmana, Pawła Frenkla, Cywię Lubetkin, Mordechaja Anielewicza czy Szymona „Kazika” Ratajzera. Autorem projektu jest Andrzej Wieteszka. Mural będzie eksponowany do 23 kwietnia.

Dnia 19 kwietnia na stronie polin.pl ukażemy historie ludzi, których świadectwa przypomną o dramatyzmie tamtego powstańczego zrywu. Edukatorzy Muzeum POLIN zapraszają również do korzystania z filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" jako narzędzia edukacyjnego, a także nowego scenariusza opartego na wywiadach historii mówionej. Historię Marka Edelmana można także zgłębić za pomocą multiplatformy „Żydowska Warszawa” dostępnej pod adresem warsze.polin.pl/pl. Znajdziemy tam  m.in. komiks wyjaśniający skąd pochodzą żonkile  oraz szczegółowy opis wydarzeń z 1943 r.

Partner:

        

Współorganizator:

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie "Żydowskie dziedzictwo kulturowe"

 

Patronat