Goście w muzeum

Dyrektorzy liceów izraelskich z wizytą w Muzeum POLIN

Wizyta 15 dyrektorów izraelskich liceów w Muzeum POLIN
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W dniach 2 - 5 kwietnia grupa 15 dyrektorów liceów izraelskich gościła w wizytą studyjną w Muzeum POLIN.


Ich wizyta była częścią starań muzeum, by przyjeżdżające do Polski grupy młodzieży izraelskiej odwiedzały Muzeum POLIN. Poznanie wystawy pozwoli młodym Izraelczykom na poznanie w szerszym w kontekście historii i kultury polskich Żydów i nie ograniczanie jej jedynie do okresu Zagłady.

Zapoznając się z oferta edukacyjną muzeum, grupa izraelskich dyrektorów i dyrektorek zwiedziła wystawą stałą, ze szczególnym uwzględnieniem galerii: Pierwsze spotkania, Paradisus Iudaeorum i Na żydowskiej ulicy. Edukatorzy wzięli również udział w warsztacie na temat kształtowania się tożsamości żydowskiej w XIX i XX wieku. Wysłuchali także wykładów na temat sytuacji polityczno-społecznej współczesnej Polski oraz problemu antysemityzmu w przedwojennym sporcie. W programie wizyty przewidziano także zwiedzanie Warszawy.

Uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem zagłębili się w treści wystawy. Podkreślali również, że cennym doświadczeniem był udział w muzealnych warsztatach i wykładach. W ankiecie podsumowującej wizytę pisali m.in. "Bardzo dziękujemy za tą pouczającą wizytę. Wyjeżdżam z olbrzymim zasobem dodatkowej wiedzy, z wielką dumą i uczuciem trochę dziwnym, że nagle stałam się trochę Polką. Ta wizyta mnie wzbogaciła i obiecuję, że to doświadczenie będzie mi towarzyszyło w pracy edukatora i w prywatnym życiu."

"Od powrotu nieustannie myślę o tym, czego doświadczyłam podczas wizyty w muzeum. Prawdopodobnie najbardziej znaczącą konkluzją jest zrozumienie nie tylko kto doświadczył straty, ale i co zostało utracone."

Z punktu widzenia misji muzeum niezwykle ważne są opinie gości, którzy zgodnie stwierdzili, że wizyta w muzeum będzie ważnym punktem każdej wycieczki, którą organizować będą w przyszłości dla swoich uczniów. "Poślę moich uczniów do muzeum podczas wizyty w Polsce."– pisali w ankiecie ewaluacyjnej. „Jestem bardzo szczęśliwa, że zdecydowałam się przyjechać i uważam, że jest to bardzo ważne, aby przyprowadzać do muzeum naszych uczniów." Co do zwiedzania muzeum przez uczniów izraelskich – zwiedzanie powinno być interaktywne, trzeba się zastanowić, jak wkomponować je w intensywny harmonogram zwiedzania Warszawy."

Dziękujemy naszym gościom za wszystkie pochlebne opinie oraz uwagi, jakie pozwolą nam udoskonalić sposób prezentowania historii Żydów polskich. Dzięki nim będziemy mogli także lepiej przygotować kolejne wizyty dyrektorów szkół z Izraela, na które mamy nadzieje już wkrótce.

Program wizyty był możliwy do zrealizowania, dzięki wsparciu Nimroda S. oraz Odette Ariav.