Spotkanie
18.03.2017

Inicjatywa sąsiedzka "Przepis na Muranów"

Przepis na Muranów
Przepis na Muranów, fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Mieszkańcy Muranowa, Muzeum POLIN i zaprzyjaźnione muranowskie organizacje serdecznie zapraszają na dzień sąsiedzki, inaugurujący Inicjatywę Sąsiedzką "Przepis na Muranów".


18 marca (sobota), godz. 10.00 - 19.30

Spędź z nami miło czas, zabierz dzieci albo wnuki na warsztat w POLIN, poznaj pracowników Muzeum oraz jego budynek, odwiedź kulturalne miejsca działające w okolicy, spróbuj przysmaków kuchni żydowskiej i armeńskiej oraz wolskich sójek.

Program inauguracji Inicjatywy Sąsiedzkiej "Przepis na Muranów"

10.00 – 18.00 Bezpłatny wstęp na wystawę czasową "Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu" Muzeum POLIN dla mieszkańców Muranowa

Opowiada ona o historii fonografii oraz muzyki popularnej w XX w. i pokazuje duży udział, jaki mieli w niej żydowscy producenci, kompozytorzy i artyści.

Nieodpłatne wejściówki będzie można otrzymać w punkcie informacyjnym w holu Muzeum.

10.15 – 11.00 Sala otwarta – konsultacje Partnerstwa na Muranowie, w tym projektu Karty Muranowa

Od września 2016 roku wspólnie z grupą mieszkańców osiedla oraz zaprzyjaźnionymi organizacjami pracujemy nad stworzeniem inicjatywy na rzecz Muranowa. Równolegle zawiązane zostało również partnerstwo lokalne. Podczas spotkania przedstawimy wyniki dotychczasowych działań, nasze pomysły oraz koncepcję Karty Muranowa.

Jesteśmy ciekawi Państwa opinii, dlatego zapraszamy do słuchania, konsultacji, przynoszenia własnych pomysłów i włączania się do Inicjatywy Sąsiedzkiej. Uczyńmy Muranów jeszcze ciekawszym miejscem do życia.

Miejsce: Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Sala 1, Centrum Edukacyjne, wstęp bez rezerwacji

11.00 – 13.00 Prezentacja: Widelcem po mapie – Australia

Opowieść o tym, czy Australijczycy jedzą mięso kangurze, jak długo śpią w ciągu dnia misie koala i skąd pochodzi słowo "selfie".
Miejsce: Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, ul. Andersa 13

Obowiązuje rezerwacja miejsc, tel.: 22 635 13 64

11.00 – 13.00 Spacer po Muranowie „Mieszkańcy – Mieszkańcom”: Śladami murali Muranowa

Podczas pierwszego spaceru, przygotowanego i prowadzonego przez mieszkanki Muranowa, Dorotę Jankowską i Marię Rudnevę, odkryjemy muranowskie murale. Dowiemy się, skąd na Muranowie malowidło odnoszące się do losów Marii Skłodowskiej-Curie, jakie znane kobiety mieszkały i działały w tej okolicy, odkryjemy biografię Ludwika Zamenhofa – twórcy esperanto spisaną w stworzonym przez niego języku, zapoznamy się z fauną i florą Muranowa wyobrażoną w bramie przy al. Solidarności przez dwójkę młodych artystów – Lisa Kulę i Niebieski Robi Kreski oraz sprawdzimy, gdzie przeniósł się z Nowolipia mural Marka Edelmana.
Prowadzenie: Dorota Jankowska i Maria Rudneva, sąsiadki

Start: ul. Karmelicka róg Lewartowskiego

11.45 – 14.00 i 12.00 – 14.00 Oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN 

Zapraszamy mieszkańców Muranowa do odwiedzin na naszej Wystawie Stałej. Pod opieką przewodnika będzie można udać się w podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności.
Zwiedzający poznają odpowiedzi na pytania: jak Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? Jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie?
Start: Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Hol Główny

11.45 ZAREZERWUJ MIEJSCE >>
12.30 ZAREZERWUJ MIEJSCE >>

12.30 – 17.00 Święta żydowskie. Warsztat otwarty dla rodzin z dziećmi (0 -10 lat)

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami do wspólnej zabawy w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”. Chcemy Was wprowadzić w barwny świat żydowskich tradycji świątecznych.
Będziecie mogli wysłuchać interaktywnych opowieści o zapachach Szabatu, przygotować chanukową świecę techniką decoupage, ozdobić purimową maskę i posadzić własne ekologiczne drzewo na Tu bi-Szwat. Na zakończenie dla wszystkich dzieci przygotowaliśmy małą niespodziankę!
Do warsztatu można dołączyć się w każdym momencie. Trzeba tylko przynieść dobre humory!
Miejsce: Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Miejsce Edukacji Rodzinnej

Warsztat otwarty bez rezerwacji

12.30 – 14.00 i 13.00 – 14.30 Oprowadzanie po wystawie „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”

Internet zmienił świat? Bez wątpienia. Ale wcześniej rewolucję w globalnej kulturze wywołało wynalezienie gramofonu. Dzięki płytom z winylu i szelaku muzyka docierała do masowego odbiorcy, przekraczając granice krajów i kontynentów. Nasi przewodnicy przygotowali specjalnie dla mieszkańców Muranowa kilka fascynujących historii z tym związanych.
Start: Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Hol Główny

12.30 ZAREZERWUJ MIEJSCE >>
13.00 ZAREZERWUJ MIEJSCE >>

13.15 – 15.15 Spacer po Muranowie "Mieszkańcy – Mieszkańcom": Organizacje Muranowa

Od paru lat Muranów stał się warszawskim klastrem organizacji pozarządowych. Najwięcej działa ich w śródmiejskiej części osiedla, ale również wolscy aktywiści coraz wyraźniej dają znać o swoim istnieniu.

Podczas spaceru, przygotowanego przez mieszkańców Muranowa – Paulinę Konefał i Marka Ślusarza (zarazem prezesa Fundacji Jeden Muranów) uczestnicy zyskają niepowtarzalną okazję, by poznać siedziby organizacji od kuchni, porozmawiać z ludźmi tam pracującymi, dowiedzieć się, w jaki sposób współpracują ze sobą na rzecz ożywienia kulturalnego Muranowa. To nie lada okazja, bo nie wszystkie te miejsca są dostępne na co dzień! Zajrzymy m.in. do Spółdzielni Socjalnej Wola, małych braci Ubogich i Ukraińskiego Domu.

Prowadzenie: Paulina Konefał i Marek Ślusarz, sąsiedzi
Start: Klubokawiarnia Jaś i Małgosia, al. Jana Pawła II 57

15.30 – 16.45 Pokaz zdjęć portalu Muranoteka – pierwszego społecznego archiwum zdjęć Muranowa

Podczas spotkania Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów zaprezentuje swój projekt pod nazwą Muranoteka, uruchomiony w maju 2016 roku. To pierwsze społeczne archiwum zdjęć Muranowa, gdzie każdy może podzielić się prywatnymi zbiorami dotyczącymi osiedla. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało się pozyskać cenne znaleziska, pokazujące Muranów z nieznanej szerzej perspektywy.

Dotychczas prywatni i instytucjonalni darczyńcy przekazali blisko 400 zdjęć, wykonanych w różnych okresach – od przedwojnia do czasów współczesnych. Muranoteka umożliwia przeglądanie zdjęć w porządku chronologicznym, dzięki czemu można dostrzec, w jaki sposób na przestrzeni lat zmieniała się ta część Śródmieścia. Muranoteka dofinansowana jest ze środków programu Funduszu Inicjatyw Społecznych. Zapraszamy do muranowskiej podróży w czasie!

Prowadzenie: Stowarzyszenie Stacja Muranów
Miejsce: Kino Muranów, ul. Andersa 5, sala Pola

16.00 – 17.00 Spacery po kulisach Muzeum

Muzeum od kuchni – zaplecze techniczne

Budynek POLIN został stworzony do obsługi wystaw, konferencji i spektakli. Wymaga to skomplikowanej logistyki i rozbudowanego zaplecza. Odkryjemy ich tajniki przed uczestnikami spaceru. Zajrzymy do korytarzy technicznych, węzła cieplnego, kulis audytorium i nie tylko. Serdecznie zapraszamy do poznania Muzeum od kuchni.

Prowadzenie: Marcin Sawicki, Kierownik Działu Infrastruktury, ZAREZERWUJ MIEJSCE >>


Jak działa wystawa? Spacer kulisami wystaw

Jak się robi wystawę? Którędy do Muzeum wjeżdżają ogromne dzieła sztuki? Co się z nimi dzieje, zanim zawisną na ścianach sali wystaw? Być może znacie już Państwo wystawę, restaurację lub hol główny POLIN, ale jesteście ciekawi co kryje się za zamkniętymi drzwiami? Chętnie pokażemy i opowiemy.

Prowadzenie: Joanna Fikus, Kierowniczka Działu Wystaw, ZAREZERWUJ MIEJSCE >>

Start: Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Hol Główny

17.30 – 19.30 PRZEPIS NA MURANÓW - sąsiedzkie spotkanie przy wspólnym stole

Zapraszamy na sąsiedzkie spotkanie przy wspólnym stole. W programie:

 • inauguracja Inicjatywy Sąsiedzkiej;
 • działania integracyjne;
 • wykład Malki Kafki na temat kuchni żydowskiej oraz wspólne tworzenie „przepisu na Muranów”.
 • występ Chóru POLIN z projektem „JewTube”. Będzie to nowatorska aranżacja szlagierów międzywojennych żydowskich kompozytorów, popularnych piosenek filmowych, teatralnych i kabaretowych. Zabrzmią tanga, fokstroty i walce.

Nie zabraknie czegoś smacznego na ząb, a przede wszystkim sympatycznej, sąsiedzkiej atmosfery.

Miejsce: Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Klubokawiarnia, wejście od strony Pomnika Bohaterów Getta

ZAREZERWUJ MIEJSCE >>

 

Współorganizatorzy

 • Mieszkańcy Muranowa
 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
 • Rada Osiedla Muranów
 • Stowarzyszenie Stacja Muranów
 • Spółdzielnia Socjalna Wola
 • Fundacja Armenian w Polsce
 • Restauracja Besamim
 • Kino Muranów
 • Restauracja PrzyStawkI
 • Fundacja Jeden Muranów
 • Klubokawiarnia Jaś i Małgosia
 • Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

 

Muzeum POLINStacja Muranów

Restauracja PRZYSTAWKI

Klubokawiarnia Jaś & Małgosia   Stowarzyszenie mali bracia UbogichOśrodek Ewaluacji

 

 

Komponent "Oblicza różnorodności" realizowany jest w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe".
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie "Żydowskie dziedzictwo kulturowe"