Wystawy

26.04.2017

O historii Żydów polskich w Czechach

Żydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów - wystawa w CzechachŻydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów - wystawa w CzechachŻydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów - wystawa w CzechachŻydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów - wystawa w CzechachŻydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów - wystawa w CzechachŻydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów - wystawa w CzechachŻydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów - wystawa w CzechachŻydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów - wystawa w Czechach
fot. materiały prasowe

"Żydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów" - taki tytuł nosi wystawa przygotowana przez Instytut Polski w Pradze we współpracy z Muzeum POLIN. Ma przedstawić czeskiej publiczności nieznany wymiar relacji polsko-żydowskich.


Podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, czeska percepcja historii Żydów polskich ogranicza się do okresu wojny i Holocaustu. Niewiele natomiast wiadomo o wcześniejszych procesach historycznych, które uczyniły z terytorium Rzeczpospolitej największe centrum diaspory.

Wystawa ograniczona jest właśnie do kluczowego dla dziejów Żydów okresu trwania unii polsko-litewskiej, od końca XIV do końca XVIII wieku. Prezentuje poszczególne elementy życia społeczności żydowskiej w Rzeczpospolitej, takie jak samorząd czy szkolnictwo a także przypomina niektóre ciekawe postaci tego okresu, od Mojżesza Isserlesa po Jakuba Franka.

Wystawa miała swoją premierę w rocznicę wybuchu Powstania w getcie w Synagodze Maisela w praskiej dzielnicy Josefov. Obecnie prezentowana jest w stolicy Moraw  - Brnie - w miejskiej Bibliotece im. J. Mahena. W kolejnych miesiącach będzie wędrować po całych Czechach.

W ramach premiery projektu odbyła się również dyskusja o polskiej i czeskiej pamięci o społeczności żydowskiej, organizowana przez IP w Pradze oraz czeski Instytut Badań Reżimów Totalitarnych, w której wziął udział dyrektor Muzeum POLIN - Dariusz Stola. Dyrektor Stola wygłosił również na Uniwersytecie Masaryka w Brnie wykład o historii Żydów Polskich w Muzeum POLIN.

Opiekunem merytorycznym wystawy "Żydzi w Rzeczpospolitej wielu narodów" była dr Hanna Węgrzynek z Muzeum POLIN. Muzeum udostępniło również do przygotowania wystawy swoje zbiory ikonograficzne.

źródło: Instytut Polski w Pradze

26.04.2017