Kultura

19.05.2017

Simchat Chajim Festival #2017

Festiwal Simchat ChajimFestiwal Simchat ChajimFestiwal Simchat ChajimFestiwal Simchat ChajimFestiwal Simchat ChajimFestiwal Simchat ChajimFestiwal Simchat ChajimFestiwal Simchat Chajim
fot. Stowarzyszenie Krotochwile

19 maja br. rusza szósta edycja Simchat Chajim Festival. Przez 9 dni, w ramach festiwalu kultury żydowskiej, odbędzie się ponad 50 wydarzeń organizowanych na terenie Jarocina oraz Krotoszyna, a także Kobylina, Koźmina Wielkopolskiego, Odolanowa, Rozdrażewa i Zdun.


Simchat Chajim Festival jest organizowany przez Stowarzyszenie Krotochwile we współpracy z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Pokazuje bogactwo kultury i dziedzictwa żydowskiego, ale także piękno wielokulturowej historii południowej Wielkopolski. Różnorodny i starannie dobrany program z pewnością będzie interesującą podróżą do przeszłości ale przede wszystkim ukaże wyjątkowość tradycji żydowskiej.

A co czeka na mieszkańców? Przede wszystkim pięć koncertów, spotkania z literaturą, sztuką, niesamowite opowieści o współczesnym Izraelu i wyjątkowe spektakle teatralne. Na krotoszyńskim Rynku stanie Strefa Simchat Chajim, czyli centrum festiwalowe.

Udział w zdecydowanej większości wydarzeń jest bezpłatny. Spektakle i wybrane koncerty są biletowane.
Bilety można kupić na stronie simmchatchajim.pl/bilety, w JOK Jarocin oraz Krotoszyńskim Ośrodku Kultury.
Cena biletów: przedsprzedaż - 15 zł, od 11 maja - 25 zł.

 

Wydarzenia i program

19 maja (piątek)

 • Wernisaż wystawy „Ćwiczenia oddechowe” Dawida Marszewskiego - Galeria Refektarz w Krotoszynie.
 • Koncert zespołu Klezmafour - Jarocin. 

20 maja (sobota)

 • Jarocińska Noc Muzeów - Synagoga w Jarocinie.
  Wokół synagogi odbęda się warsztaty: graficzne, malowania liter i imion hebrajskich, budowania sztetla. W budynku dawnej synagogi wysłuchać będzie można wykładu o świętach żydowskich i zobaczyć przedmioty związane z judaizmem, m.in. szofar, talit czy drejdel. Wystawy z Żydowskiego Instytutu Historycznego podkreślą charakter i historię wnętrza. Na zakończenie Nocy Muzeów w rytm muzyki klezmerskiej porwie nas zespół Sztetl. Wszystkie wydarzenia w ramach jarocińskiej Nocy Muzeów są bezpłatne. 

21 maja (niedziela)

 • Koncert organowy „Jedno drzewo – wspólne korzenie” - Kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. Wstęp wolny.
  W nietypowej iluminacji wnętrza Fary zabrzmi muzyczny dialog łączący Polaków, Żydów i Niemców w wykonaniu Pawła Szukalskiego. 
 • Koncert zespołu Rebeka - Strefa Simchat Chajim w Krotoszynie. Wstęp wolny.
  Rebeka to jednej z czołowych polskich grup wykonujących muzykę elektroniczną.
 • Wycieczka rowerowa do Żerkowa.
  Wycieczka zorganizowana będzie w ramach przypadającej na maj 130. rocznicy urodzin światowej sławy grafika Jakoba Steinhardta. Rajd rowerowy poprzedzi spotkanie z Mateuszem Franckiewiczem, autorem bloga "Izrael od kuchni".

23 maja (wtorek)

 • Spotkanie z gościem specjalnym, Ambasador Izraela Pani Anna Azari - Krotoszyn.
  Pani Ambasador opowie o tym, co w Izraelu jest NAJ. 

24 maja (środa)

 • Koncert zespołu Pan Przecinek & Zespół Depresyjny - Krotoszyn.
 • Warsztaty drukarskie dla młodszych dzieci, nawiązujące do postaci żydowskiego drukarza z Krotoszyna Bar Loebel Monascha.
 • Warsztaty dla młodzieży, prowadzone przez edukatorów z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Warszawy. Będziemy rozmawiać o otwartości i wzajemnych szacunku.

26 maja (piątek)

 • Koncert finałowy zagra Karolina Cicha i Spółka - Strefa Simchat Chajim w Krotoszynie.
  Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką – rozpoznawalną dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Śpiewa w językach mniejszości narodowych, w tym w jidysz.
 • After party w formie silent disco, Marcin Piosik - Strefa Simchat Chajim w Krotoszynie.
  DJ EMPE przygotuje etno-klezmerską selekcję z dodatkiem muzyki Kresów.

Przez kolejne dni Simchat Chajim Festival mieszkańcy Jarocina i Krotoszyna będą mogli także:

 • zobaczyć spektakle: "Opowiadania nie tylko dla dzieci" Teatru Żydowskiego i "Tuwim Julek – para buch, frazy w ruch" Teatru Małe Mi
 • uczestniczyć w spotkaniu z pisarką Romą Ligocką
 • wziąć udział w rozmowie z Ks. Adamem Bonieckim, który wraz z Karoliną Przewrocką-Aderet opowiadać będzie o Ziemi Świętej
 • wysłuchać opowieści dziennikarki i fotografki Grażyna Banaszkiewicz, która przybliży niezwykłą architekturę oraz wielokulturową codzienność Izraela
 • wziąć udział w warsztatach kulinarnych, warsztatach wycinanki żydowskiej czy "Czytanki dla najmłodszych"
 • dołączyć do zajęć dla seniorów, takich jak joga. 

Patronat honorowy nad Festiwalem objęła Ambasada Izraela w Polsce, a także Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Ks. Prałat Aleksander Gendera, Burmistrz Miasta i Gminy Krotoszyn Franciszek Marszałek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Jarocin Adam Pawlicki. 

Muzeum POLIN jest jednym z partnerów wydarzenia.

Więcej o Simchat Chajim Festival: www.simchatchajim.pl | www.facebook.com/simchatchajim | biuro@simchatchajim.pl

09.05.2017