Film

Wyniki plebiscytu: Kamery Dawida. Wakacyjne Kino POLIN

Mamy już wyniki plebiscytu kina letniego! Wasze głosy zadecydowały, że podczas Wakacyjnego Kina POLIN, organizowanego we współpracy z Fundacją Kamery Dawida, pokażemy poniższe filmy.

 

1. Przepis na kiszone, reż. Michael Manasseri, USA 2016

Joey Miller jest królem didżejów z Detroit. Mimo to tonie w długach i ma na utrzymaniu córkę Julie. Zbliża się jej bat micwa, a on nie ma sprzętu, żeby zagrać na organizowanej z tej okazji imprezie. Szuka pomocy u wujka, który stawia jednak warunek. Joey musi wykraść od swojej babci przepis na ogórki kiszone. Jest jeden problem: babcia planuje zabrać ten przepis do grobu… Najlepsza komedia na Los Angeles Jewish Film Festival.


 

2. Za życie!, reż. Jean-Jacques Zilbermann, Francja 2014

Wzruszający i zabawny dramat osadzony we Francji lat 60. Trzy młode Żydówki – Hélène, Lili i Rose – poznały się w Auschwitz. Po wyzwoleniu obozu straciły kontakt. Lili wróciła do Holandii, Rose osiedliła się w Kanadzie, a Hélène (Julie Depardieu) wróciła do Francji. Hélène próbuje odszukać dawne przyjaciółki i co roku zamieszcza ogłoszenie w gazecie jidysz. Po 15 latach kobiety odnajdują się i spędzają razem wakacje. Poznają się na nowo i pomagają sobie uwolnić się od demonów Auschwitz. Zdobywca Nagrody Publiczności 13. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej!

 

3. Dzień po żałobie, reż. Asaph Polonsky, Izrael 2016

Jeden dzień z życia pogrążonego w żałobie ojca, który wykrada z hospicjum medyczną marihuanę, porzuca pracę i spędza dzień ze skrytym synem sąsiada, podczas gdy jego żona usiłuje żyć normalnie. Każde z nich próbuje radzić sobie ze śmiercią syna na swój sposób… Najlepsza Izraelska Fabuła na Jerusalem Film Festival w 2016 roku, pokazywana w czasie Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Cannes. Zdobywca Grand Prix 14. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej!

 

4. Konserwator, reż. Yossi Madmoni, Izrael 2011

70-letni Yaakov Fidelman (w tej roli Sasson Gabai z filmu Przyjeżdża orkiestra) trzyma się kurczowo pracowni renowacji antyków, w której spędził całe życie. Po śmierci wspólnika odrzuca pomysł swojego syna Noaha, który radzi zamknąć interes i postawić w tym miejscu apartamentowiec. Wierzy, że z pomocą nowego ucznia Antona znajdzie sposób na uratowanie pracowni. Gdy uczeń zakochuje się w ciężarnej żonie Noaha, młodzi mężczyźni zaczynają rywalizować nie tylko o przychylność Yaakova. Najlepszy film długometrażowy, Najlepszy montaż, Najlepsza muzyka, Najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym Jerozolima 2011. Zdobywca Kryształowego Globa w Karlowych Warach.

 

 

Dziękujemy za głosowanie i zapraszamy już w sierpniu. Daty poszczególnych projekcji podamy wkrótce.


Partner wydarzenia:

Filmowa Stolica Lata