Dla dzieci

lipiec - sierpień 2017

Lato w mieście w Muzeum POLIN 2017

Lato w mieścieLato w mieścieLato w mieścieLato w mieścieLato w mieścieLato w mieścieLato w mieścieLato w mieście
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży organizowane w Muzeum POLIN w ramach akcji "Lato w mieście" uczą tolerancji, otwartości na świat i akceptacji różnorodności kulturowej. Prowadzone są metodami aktywnymi z wykorzystaniem wystawy stałej opowiadającej o tysiącletniej historii Żydów polskich. Zostały przygotowane przez specjalistów, edukatorów i animatorów muzeum.


Warsztaty organizowane będą w lipcu i sierpniu, od poniedziałku do piątku (oprócz wtorków, gdy muzeum jest nieczynne)
Wolne terminy: 14, 25, 31 sierpnia 
Czas: start godz. 10.15, zajęcia trwają 90 min.
Miejsce: Centrum Edukacyjne, miejscu edukacji rodzinnej "U króla Maciusia" i na wystawie stałej Muzeum POLIN (zależnie od tematu)

W tym roku przygotowaliśmy trzy scenariusze warsztatów do wyboru, których motywem przewodnim będą GRY I ZABAWY. Sprawdzimy jak bawiły i bawią się dzieci żydowskie w czasie świąt, wybierzemy się w podróż do Izraela, by przyjrzeć się życiu i zabawom dzieci w Kibucach. Najmłodszych zaprosimy na spotkanie z bohaterami filmowymi i rozmowę o tym ile radości i możliwości dają nam nietypowe prezenty i zabawki i dlaczego warto się nimi dzielić. 

WARSZTAT 1: GRY I ZABAWY ŻYDOWSKICH DZIECI

Dzieci żydowskie mają swoje ulubione zabawy, szczególnie ciekawe są te związane ze świętami, takimi jak Chanuka czy Purim. W czasie warsztatu uczestnicy i uczestniczki będą mogli uczestniczyć w tych zabawach, poznając przy okazji podstawowe informacje dotyczące tradycji świąt żydowskich.

WARSZTAT 2: GRY I ZABAWY W KIBUCU

Czy dzieci są własnością rodziców? Kto powinien się zajmować wychowaniem dzieci? W czasie warsztatu uczestnicy i uczestniczki poznają historię kibuców, których cała społeczność zajmowała się dziećmi. Poznają podstawowe fakty związane z Palestyną/Izraelem i dowiedzą się, jak bawiły się dzieci w kibucach. 

WARSZTAT 3: GRY I ZABAWY – JAK SIĘ DOBRZE RAZEM BAWIĆ

Wszystkie dzieci uwielbiają się bawić. Nie każdą rodzinę stać jednak na zakup takich zabawek, o jakich marzą dzieci. W czasie warsztatu podejmiemy temat konfliktów dzieci związanych z rywalizacją o najlepsze zabawki. Poszukamy rozwiązań – zastanowimy się, co można zrobić, żeby wszystkie dzieci w grupie czuły się dobrze, niezależnie od zamożności rodziny. 

Rezerwacji należy dokonać co najmniej dwa tygodnie przed planowanymi warsztatami, wysyłając e-mail na adres: rezerwacje@polin.pl.

Zapisów można dokonywać od 12 czerwca.

W mailu bardzo prosimy o zawarcie informacji:

  • Data (wybrany zakres dat),
  • Godzina,
  • Temat warsztatów,
  • Nazwa szkoły
  • Adres,
  • Która to klasa/ wiek dzieci,
  • Liczba uczniów/opiekunów,
  • Kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy),
  • Dodatkowe informacje o grupie (np. niepełnosprawności, profil, etc.).

Czas: lipiec-sierpień 2017

Ilość warsztatów: 70 warsztatów x 1,5 godz.

Maksymalna liczba uczestników: 30 osób

Bardzo prosimy, aby każda grupa stawiała się w muzeum 15 minut przed godziną rozpoczęcia zarezerwowanych zajęć. To konieczne ze względu na procedury bezpieczeństwa oraz inne czynności organizacyjne przed rozpoczęciem zajęć. Jeśli grupa spóźni się więcej niż 15 minut, edukator ma prawo odwołać zajęcia lub je znacznie skrócić. W szczególnych sytuacjach losowych zastrzegamy sobie prawo odwołania zajęć lub zmiany ich tematu.

07.06.2017