Warsztaty

19.06.2017

Szkoła dialogu - rekrutacja na semestr jesienny 2017

Szkoła DialoguSzkoła DialoguSzkoła DialoguSzkoła DialoguSzkoła DialoguSzkoła DialoguSzkoła DialoguSzkoła Dialogu
fot. Forum Dialogu

Forum Dialogu, organizator programu Szkoły Dialogu, zaprasza do uczestnictwa w programie szkoły warszawskie i pozawarszawskie. Program Szkoła Dialogu ma na celu poszerzanie wiedzy na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Kierowany jest do uczniów, którzy samodzielne odkrywają i upamiętniają historię przedwojennej społeczności żydowskiej w swojej miejscowości.

 
Uczniowie i uczennice uczestniczą w cyklu czterech warsztatów, podczas których przygotowują swój autorski PROJEKT – wycieczkę śladami Żydów ze swojej miejscowości. Warsztaty prowadzone są w interaktywny sposób przez doświadczonych trenerów Forum Dialogu, którzy merytorycznie wspierają działania uczniów.
  1. Pierwsze spotkanie ma na celu przedstawienie najważniejszych zagadnień związanych z tradycją i kulturą żydowską oraz uświadomienie uczniom, że Żydzi przed wojną stanowili nieodłączną część ich miejscowości.
  2. W czasie drugiego spotkania poruszany jest temat Zagłady i powojennych losów polskich Żydów. Również na drugim warsztacie trenerzy zapoznają uczniów z metodami pracy projektowej i wspólnie ustalają plan działań, które uczniowie będą podejmować w czasie czterotygodniowej przerwy pomiędzy drugim a trzecim warsztatem. W tym czasie trenerzy Forum pozostają w stałym kontakcie z uczniami i wspierają ich działania.
  3. Na kolejnym, trzecim spotkaniu uczestnicy warsztatów mają za zadanie oprowadzić po swojej miejsco-wości trenerów przygotowaną w czasie przerwy pomiędzy warsztatami trasą, która zawiera najważniejsze miejsca związane ze społecznością żydowską. W czasie wycieczki trenerzy uzupełniają wiedzę uczniów i sugerują ewentualne poprawki. Po powrocie do szkoły uczniowie spotykają się z gościem – lokalnym ekspertem, którego sami wcześniej zaprosili.
  4. Ostatnie, czwarte spotkanie poświęcone jest różnorodności współczesnego życia żydowskiego w Izraelu i w diasporze. Uczniowie podejmują także refleksję dotyczącą współczesnej tożsamości społecznej, stereotypów, przynależności do grup.

Celem programu i zadaniem uczniów po zakończeniu warsztatów jest przeprowadzenie przygotowanej przez siebie wycieczki dla wybranej grupy odbiorców (np. koledzy, rodzice, mieszkańcy). Nadesłane do nas relacje z działań uczestników warsztatów biorą udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt upamiętniający, a szkoły otrzymują tytuł: SZKOŁY DIALOGU.

W efekcie programu Szkoła Dialogu powstaje wiele różnorodnych inicjatyw zorganizowanych przez uczniów: wymiany młodzieży z Polski i Izraela, blogi i strony internetowe poświęcone historii społeczności żydowskiej, amatorskie filmy fabularne i dokumentalne, foldery turystyczne, wystawy, happeningi, lokalne festiwale i wiele, wiele innych. Dzięki formie warsztatów uczniowie mają również okazję do wypracowania przyszłych obszarów aktywności w swojej miejscowości.

Najlepsze zrealizowane w danym roku kalendarzowym projekty wyróżniane są cennymi nagrodami dla uczniów, szkół i nauczycieli-opiekunów wręczanymi podczas dorocznej Gali Szkoły Dialogu.

W ostatnich latach gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli: profesor Władysław Bartoszewski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, ambasadorzy Izraela, USA, Australii i Kanady w Polsce, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz Henryk Wujec, Doradca Prezydenta RP

REKRUTACJA – SEMESTR JESIENNY 2017

  • Udział w Szkole Dialogu jest bezpłatny
  • Aby zgłosić chęć udziału w Szkole Dialogu należy wypełnić ankietę on-line: Szkoły pozawarszawskie | Szkoły warszawskie
  • Zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i po-nadgimnazjalnych z niewielkich miejscowości z całej polski, w których niegdyś duży odsetek mieszkańców stanowili Żydzi
  • Cykl 4 zajęć Szkoły Dialogu powinien się odbyć między 4.09 a 30.11. Projekt konkursowy należy zrealizować do 17.12.2017
  • Grupa może liczyć od 20 do 30 osób.

ORGANIZATOR

FORUM DIALOGU to największa i najstarsza polska organizacja pozazarządowa zajmująca się dialogiem polsko-żydowskim. Poprzez edukację, wizyty studyjne, pracę z liderami i liderkami opinii publicznej tworzymy przestrzenie, w których nieżydowscy obywatele Polski i Żydzi mogą się poznać i spotkać. W ramach Szkoły Dialogu pracujemy z młodzieżą w całej Polsce, wspierając ją w odkrywaniu żydowskiej przeszłości swoich miejscowości, a także budząc odpowiedzialność za zachowanie pamięci. Ten i inne nasze programy pomagają budować porozumienie ponad przepaścią uprzedzeń i stereotypów. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi programami na naszej stronie internetowej.

ul. Krakowskie Przedmieście 6, 00-325 Warszawa
tel.: 22 551 50 10
e-mail: forum@dialog.org.pl
www.dialog.org.pl

Koordynatorka projektu
Julia Machnowska

e-mail: julia.machnowska@dialog.org.pl
tel.: 22 551 50 26

 

19.06.2017