Muzealny think-tank: muzeum odpowiedzialne społecznie

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza muzealników i muzealniczki z całej Polski do udziału w IV edycji "Muzealnego think-tanku".
- 18 - 22 września 2017
Projekt zakłada tworzenie nieformalnej sieci pracowników i pracowniczek muzeów oraz organizacji wspierających rozwój muzealnictwa. Podczas spotkań pragniemy stworzyć platformę wymiany inspiracji, praktyk i doświadczeń, a także wspólnie przedyskutować wątpliwości, pytania. Program think-tanku tworzą dyskusje, warsztaty i wykłady; każdy z uczestników może wziąć udział w budowaniu programu, zgłaszając własny temat do omówienia.
Podczas IV edycji "Muzealnego think-tanku", poświęconej tematowi "Muzeum odpowiedzialne społecznie", zapraszamy do wspólnej refleksji nad zagadnieniami: Co znaczy dziś odpowiedzialność społeczna muzeów? O jakich problemach społecznych i do jakiego społeczeństwa mówią muzea, kogo zapraszają do dialogu? Co znaczy odpowiedzialność społeczna instytucji publicznych? Jak jest deklarowana, w jaki sposób wdrażana? Jak skuteczniej czynić muzeum „społecznym”, jak poszerzać modele współdziałania, wspierać oddolne zaangażowanie i upodmiatawiać zarówno odwiedzających muzea, jak i pracowników/pracowniczki. Czy muzea mogą stać się platformą dialogu zróżnicowanego społeczeństwa? Czy w instytucjach (muzeach) może tkwić potencjał emancypacyjny?
Zapraszamy pracowników i pracowniczki muzeów historycznych, muzeów sztuki, muzeów etnograficznych i wszelkich innych placówek muzealnych oraz instytucji i organizacji wspierających rozwój muzealnictwa do wspólnej refleksji. Zachęcamy również pary dyrektorsko-pracownicze z poszczególnych muzeów do wspólnego uczestnictwa.
Zgłoszenia przyjmujemy do 6 września 2017 lub do wyczerpania miejsc pod adresem: [email protected]
Formularz zgłoszeniowy do pobrania TUTAJ >>
UWAGA:
- Popołudnie 18 września jest opcjonalne, przeznaczone dla uczestników zjazdu, którzy wraz z przewodnikami/przewodniczkami chcieliby zapoznać się z wystawą stałą i muranowskim otoczeniem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
- Część obowiązkowa zjazdu rozpocznie się rano 19 września, spotkania będą trwały każdego dnia ok. 8 godzin, będą obejmowały m.in. wizyty w innych instytucjach i organizacjach.
- Liczba miejsc na zjeździe jest ograniczona i obejmuje 26 osób.
- Organizator zapewnia uczestnikom i uczestniczkom posiłki i materiały, nie zwraca kosztów dojazdu i noclegu.
- Zjazdy "Muzealnego think-tanku" są grupowym procesem. Osoby zgłaszające chęć udziału deklarują tym samym uczestnictwo w 4 obowiązkowych dniach zjazdu (tj. 19-22 września).
Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Żydowskie dziedzictwo kulturowe. Polsko-norweskie działania bilateralne w 2017 r.”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię oraz z budżetu Państwa.
![]() |
![]() |