Muzeum

33. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

fot. Bartosz Bartyzel / www.auschwitz.org

13 listopada w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się 33. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, któremu przewodniczyła prof. Barbara Engelking. Udział wzięli członkowie rady, m.in. dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prof. Dariusz Stola, a także wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.


Tematy poruszone na posiedzeniu to m.in. wydarzenia związane z obchodami 70. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, podsumowanie działalności sześciu lat kadencji MRO oraz analiza wyzwań stojących przed Miejscami Pamięci znajdującymi się w Polsce.

Rada podjęła dwie uchwały. W odpowiedzi na rosnące nastroje rasistowskie członkowie Rady zaapelowali do rządów państw europejskich:

"Międzynarodowa Rada Oświęcimska z ogromnym niepokojem obserwuje odradzanie się postaw rasistowskich i antysemickich oraz wtargnięcie w przestrzeń publiczną mowy nienawiści i agresywnego nacjonalizmu. Znając tragiczną historię Auschwitz-Birkenau nie ma wątpliwości, dokąd może to prowadzić. Dlatego apelujemy do rządów europejskich o zdecydowane reagowanie i skuteczne przeciwdziałanie".

W nawiązaniu do ataków na Władysława Bartoszewskiego, pierwszego przewodniczącego MRO, Rada oświadczyła:

"Międzynarodowa Rada Oświęcimska przy Premierze RP pragnie stanowczo zaprotestować przeciwko oszczerczym atakom wymierzonym w dobre imię śp. Władysława Bartoszewskiego, głównego architekta i wieloletniego przewodniczącego naszego gremium. Przekłamywanie i naigrawanie się z cierpień więźnia jest w istocie haniebnym atakiem na pamięć o wszystkich ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W kwestiach oświęcimskich każde kłamstwo uderza w powojenny moralny ład świata".

 

31.10.2017