Koncert

David Krakauer

David Krakauer
fot. materiały promocyjne

Niewielu artystów posiada zdolność nawiązania kontaktu i dotarcia ze swym przekazem do widowni w ostatnich rzędach, zdolność do elektryzowania tejże widowni mocą swego instynktu i siłą ekspresji, która pozwala łączyć ludzi na poziomie uniwersalnym. David Krakauer jest takim właśnie artystą.

Uznawany za jednego z najlepszych klarnecistów na świecie, Krakauer jest ceniony na całym świecie jako pionier współczesnej muzyki klezmerskiej oraz jako wirtuoz w dziedzinie muzyki klasycznej. W roku 2015 otrzymał nominację do nagrody Grammy jako solista z orkiestrą bez dyrygenta "A Far Cry", oraz do nagrody Juno za album „Akoka” nagrany wspólnie z wiolonczelistą Mattem Haimovitzem.

W ciągu ostatniej dekady Krakauer objawił się jako wybitny solista symfoniczny, który porywa widownie sal koncertowych charakterystycznym dźwiękiem i charyzmą. Występował z najlepszymi orkiestrami scen światowych takimi jak: Amsterdam Sinfonietta, Baltimore Symphony, Brooklyn Philharmonic, Detroit Symphony, Weimar Staatskapelle, Orchestre de Lyon, Phoenix Symphony, Dresdener Philharmonie oraz Seattle Symphony.

Najjaśniejszymi punktami w karierze Davida Krakauera są jego występy z kwartetami smyczkowymi: Kronos, Emerson, Tokyo, Orion i Miro; inauguracja sezonu w Zankel Hall, najnowszej sali koncertowej kompleksu Carnegie Hall, wraz z wybitnym pianistą jazzowym Uri Caine; nagroda Naumburga w Aspen - zwycięstwo w kategorii kwintetów dętych; nagranie płyty dla wytwórni Abraham Inc., którą Krakauer prowadzi wspólnie z Fredem Wesley; występ na gali nagród Emmy podczas której zaprezentował ścieżkę dźwiękową z nagrodzonego dokumentu telewizji BBC pt. "A Music Memorial from Auschwitz".

Niestrudzony pedagog z powołania, David Krakauer jest członkiem kadry nauczycielskiej Manhattan School of Music, Mannes College oraz Bard Conservatory.