Koncert

Ariel Eberstein

Ariel Ebestein gra na kontrabasie.
Ariel Ebestein, fot. www.bohallengren.com

Ariel urodził się w 1979 roku w Buenos Aires. W wieku 16 lat odkrył kontrabas i już dwa lata później, w 1997 roku, rozpoczął studia muzyczne pod okiem Miguela Angela Villaroel. Jego wielkie zaangażowanie zaowocowało w 2002 roku stypendium w Wiedniu przyznanym mu przez Fundację Antorchas z Buenos Aires. Po studiach w Wiedniu, Ariel przeniósł się do Belgii, gdzie kontynuował naukę w brukselskim Koninklijk Conservatorium.

Ariel Eberstein współpracował z wieloma dyrygentami światowej sławy i koncertował w najznamienitszych salach koncertowych Europy i Ameryki, takich jak Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein i Concerthaus w Wiedniu, Festspielehaus w Salzburgu, Cité de la Musique w Paryżu, Bozar i Flagey w Brukseli oraz Teatro Colon w Buenos Aires.

Od 2014 roku Ariel kieruje brukselskim kwintetem SONICO, który specjalizuje się w tangu. Kwintet wykonuje muzykę Eduarda Roviry, wizjonera współczesnego tanga, często nazywanego „drugim Astorem Piazollą.” W sierpniu 2018 roku podczas festiwalu tanga w Buenos Aires SONICO zaprezentowało swój pierwszy album zatytułowany Eduardo Rovira: La Otra Vanguardia. Będąc najważniejszym zagranicznym gościem festiwalu, SONICO potwierdziło swój status jednego z najwybitniejszych obecnie wykonawców tanga w Europie.

W ostatnim czasie Ariel Eberstein nawiązał ścisłą współpracę artystyczną z choreografką Lisi Estaras. W ich najnowszym wspólnym dziele zatytułowanym „D-efekt na trzy młode tancerki, dwóch tancerzy z zespołem Downa i kontrabasistę” wyprodukowanym przez organizację Paserelle vzw z Kortijk w Belgii, Ariel po raz pierwszy występuje na scenie w roli aktora.

W lutym 2017 roku Ariel Eberstein był kuratorem wieczoru poświęconemu tangu w ramach pierwszej edycji POLIN Music Festiwalu, w którym podkreśla istotną rolę judaizmu w kształtowaniu się kultury tanga. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu ponownie zapraszamy na wieczór poświęcony tangu pod kuratelą Ariela.

W lipcu 2018 roku światowej sławy pianistka Martha Argerich zaprosiła Ariela Ebersteina do udziału w koncercie finałowym pierwszej edycji jej muzycznego festiwalu w Hamburgu.