Koncert

Zygmunt Rolat gościem honorowym POLIN Music Festival: Roots’n’Fruits

Zygmunt Rolat
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

W miniony weekend Muzeum POLIN wypełniła muzyka oraz publiczność licznie zebrana na koncertach pierwszej edycji festiwalu muzycznego Roots’n’Fruits. Na scenie Muzeum zagrali artyści światowej sławy, w tym Martha Argerich, Michael Guttman, David Krakauer i Jing Zhao oraz Sinfonia Varsovia.


Ideą festiwalu jest spotkanie kompozytorów, wykonawców i publiczności oraz wspólne odkrywanie, czym jest muzyka żydowska w różnych jej formach. Podczas trzech dni festiwalu na scenie Muzeum POLIN odbyły się cztery koncerty i wystąpiło ponad dwudziestu artystów.

Koncert inaugurujący festiwal został zadedykowany Zygmuntowi Rolatowi – Znamienitemu Darczyńcy i wielkiemu przyjacielowi Muzeum POLIN. Zygmunt Rolat od lat wspiera wiele inicjatyw kulturalnych w Polsce, zwłaszcza w Częstochowie, swoim rodzinnym mieście. Szczególnie bliska jego sercu jest muzyka – w 2009 roku dzięki jego staraniom koncert benefis na rzecz Muzeum zagrał w Warszawie jeden z największych skrzypków naszych czasów Joshua Bell. Cały dochód z tego koncertu został przekazany na przygotowanie wystawy stałej, która jest sercem Muzeum.

Podczas koncertu inauguracyjnego słowa uznania, szacunku i przyjaźni skierowali w stronę Zygmunta Rolata Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN, Ambasador USA Paul Jones, a Marian Turski, Przewodniczący Rady Muzeum POLIN i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, opowiedział o wielkim wkładzie i zaangażowaniu Zygmunta Rolata na rzecz Muzeum. Publiczność zebrana w audytorium uhonorowała go owacją na stojąco.

Jestem ogromnie wzruszony, że mogę dziś być tu z Wami. W tym niezwykłym, pięknym Muzeum POLIN, które jest naszą dumą i radością. Muzyka od zawsze była moją wielką miłością. Drugą jest moje rodzinne miasto – Częstochowa. Jestem dumny, że udało mi się przyczynić do tego, że częstochowska filharmonia nosi dziś imię Bronisława Hubermana, światowej sławy wirtuoza skrzypiec, wielkiego polskiego muzyka-częstochowianina. Niech ten festiwal będzie dla nas wszystkich inspiracją i świętem muzyki i piękna.

Zygmunt Rolat

21.02.2018