Zbiory

Trust w kolekcji Muzeum POLIN

Kolekcja muzealna wzbogaciła się o wyjątkowe szkice Przemysława "Trusta" Truścińskiego – wersję czarno-białą i kolorystyczną. Przedstawiają Berka Joselewicza, legendarnego przywódcę insurekcji kościuszkowskiej, który zginął w trakcie wojny polsko-austriackiej 1809 roku. 

Były to pierwotnie materiały do plakatu konferencji (projekt niezrealizowany), zorganizowanej w 2009 roku z inicjatywy Ambasady Francji w Polsce: |Berek Joselewicz: bojownik o wolność| (przypadała wówczas 200. rocznica śmierci pułkownika). Odtąd prace krążyły w obiegu wystawienniczym, zostały też wykorzystane w katalogu z wyborem najlepszych prac twórcy.

Szkice są nie tylko cenne ze względu na ich wybitną wartość artystyczną i autorstwo światowego formatu artysty komiksowego i ilustratora. Dzięki pozyskaniu obu szkiców (zakup wiązany z darowizną) muzeum posiada zdkumentowany proces powstawania dynamicznego wizerunku polsko-żydowskiego bohatera. Wersja czarno-biała, wykonana copiciem, z podklejeniami elementów, została zeskanowana i na tak przygotowany wydruk autor nałożył kolory akwarelą.

Oba szkice są sygnowane po prawej u dołu.