Edukacja

Marzec ’68 - serwis tematyczny Wirtualnego Sztetla

Serwis poświęcony Marcowi '68 / Wirtualny Sztetl
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Serwis Wirtualnego Sztetla o Marcu’68 nie rozpoczyna się od zestawu dat i faktów. Otwieramy ją prezentacją ludzi, dla których wydarzenia Marca stały się życiową cezurą.

Wykluczeni, wyrzuceni, emigranci, uchodźcy – tak siebie nazywają polscy Żydzi zmuszeni do wyjazdu z Polski na fali wydarzeń Marca ’68. Kraj opuściło 13 000 ludzi. Kilkanaście tysięcy jednak pozostało. Wszyscy byli bezpośrednimi świadkami Marca. W serwisie tematycznym Wirtualnego Sztetla prezentujemy pełne spektrum ich doświadczeń. Kilkanaście etiud filmowych powstało na podstawie wywiadów z kolekcji historii mówionej Muzeum POLIN. Obejrzyj je, poznaj ludzi Marca ’68 i ich poruszające historie.

Przygotowane przez Muzeum POLIN wirtualne kompendium wiedzy odwołuje się m.in. do muzealnych zasobów historii mówionej w nagraniach wideo, wzbogaconych wyborem archiwalnych zdjęć. Zainteresowani znajdą także słownik pojęć, kalendarium i polecaną bibliografię. Całości towarzyszy galeria niezwykłych pamiątek - obiektów, którym los dał znaczące miejsce 50 lat temu, najczęściej usadawiając każdy z nich w bagażu podróży w jedną stronę.

Odwiedź serwis tematyczny portalu Wirtualny Sztetl: marzec68.sztetl.org.pl