Edukacja
Zgłoszenia do 30.04.2018

Historia – impuls działań dla przyszłości. Nauczanie o Zagładzie i Prawach Człowieka - seminarium dla nauczycieli

Seminarium, TOLI, dla nauczycieli
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Instytut Nauczania o Zagładzie i Prawach Człowieka im. Olgi Lengyel z siedzibą w Nowym Jorku oraz Muzeum POLIN zapraszają na seminarium dla nauczycieli pt.: "Historia – impuls działań dla przyszłości. Nauczanie o Zagładzie i Prawach Człowieka". Rekrutacja do 30 kwietnia. 


3-7 lipca 2018

Głównym celem przedsięwzięcia, jest rozwijanie kompetencji nauczycieli w zakresie edukacji o Zagładzie i prawach człowieka. Seminarium będzie okazją do rozszerzenia polskiej perspektywy o doświadczenia edukacyjne specjalistów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Refleksji poddane zostaną również problemy, w obliczu których staje współczesny świat, poprzez odniesienie ich do wydarzeń historycznych. 

Cele seminarium:

  • pogłębienie świadomości historycznej nauczycieli oraz refleksja o stanie obecnego dyskursu na temat Zagłady; 
  • zrozumienie wpływu stereotypów, uprzedzeń i przejawów dyskryminacji na jednostkę, grupę oraz społeczeństwo;
  • poszerzenie wiedzy nauczycieli na temat życia Żydów przed i po II wojnie światowej;
  • poznanie skoncentrowanych na uczniu innowacyjnych metod nauczania o Zagładzie i prawach człowieka w kontekście edukacji szkolnej i pozaszkolnej oraz współpracy szkół z organizacjami i instytucjami kultury;
  • popularyzacja zintegrowanego podejścia do edukacji o Zagładzie i prawach człowieka. 

W programie seminarium między innymi: wykład prof. Michała Bilewicza na temat antysemityzmu, warsztaty o radykalizmie prowadzone przez Jacka Purskiego. Temat tożsamości, stereotypów, uprzedzeń podjęty będzie przez Oanę Nestian-Sandu (TOLI), a nazistowską i faszystowską propagandę omówi Radu Ioanid (USHMM). Uczestnicy seminarium będą mieli okazję zwiedzić Muzeum Polin, wziąć udział w spacerze z użyciem relacji świadków historii oraz wysłuchać świadectwa ocalonej z Zagłady. W programie zaplanowano także wizytę studyjną w Muzeum na Majdanku, spotkanie z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz panel dyskusyjny z przedstawicielami organizacji pozarządowych. 

Sesje prowadzone w języku angielskim będą tłumaczone na język polski.

Rekrutacja trwa do 30 kwietnia 2018 roku. Formularz aplikacyjny oraz wszystkie informacje na temat rekrutacji dostępne są TUTAJ >>

List przewodni dot. seminarium POBIERZ [PDF] >>

Pytania proszę kierować na adres: zprzeszlosciawprzyszlosc@gmail.com, Katarzyna Łaziuk - Przedstawicielka TOLI w Polsce.

 

Organizator

 

Partner 

Załączniki:
  • list_przewodni-seminariumtoli.pdf
    Pobierz plik 539.6 KB / PDF