Koncert

Jose Maria Florêncio

Dyrygent rodem z Brazylii, za miejsce swego stałego pobytu wybrał Polskę, gdzie mieszka od 1985 r.; szczyci się też polskim obywatelstwem. Obecnie sprawuje funkcję szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis (Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy), z którym to zespołem odnosi kolejne sukcesy.

W czerwcu 2013 r. ukazała się nagrana wspólnie z tym zespołem płyta Classical Music from Brazil, entuzjastycznie przyjęta zarówno przez krytyków, jak i środowisko muzyczne; odbyli też razem czwarte już tournée po Brazylii, gdzie podziwiani byli m.in. podczas prestiżowych międzynarodowych festiwali w aż trzech stanach tego kraju.

Edukację muzyczną rozpoczął w swoim rodzinnym mieście Fortaleza, a kontynuował na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte w klasie dyrygentury prof. Davida Machado. Doskonalił swe umiejętności w ramach wielu kursów mistrzowskich w Brazylii, a następnie w Juilliard School of Music w Nowym Jorku (Vincent la Selva), Musikhochschule w Wiedniu (Carlos Kalmar), a także w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (Henryk Czyż, dyplom z wyróżnieniem).

Niemal natychmiast po przyjeździe do Polski artysta rozpoczął aktywną działalność dyrygencką. Poprowadził gościnnie wiele koncertów symfonicznych i kameralnych, a także przedstawień operowych i baletowych w niemal wszystkich ośrodkach muzycznych kraju, a następnie — w ramach tournée — w centrach muzycznych Europy, obu Ameryk i Azji. Jego występy spotykały się zawsze z wielkim uznaniem zarówno ze strony publiczności, jak i krytyki, która w wielu krajach nie wahała się go nazwać „jednym z najlepszych dyrygentów swego pokolenia”.

W swojej dotychczasowej karierze sprawował funkcję pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, dyrektora muzycznego Państwowej Opery we Wrocławiu, dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu, dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej, Maestro Titular Orquestra Sinfônica do Theatro Municipal de São Paulo.

Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. w ostatnim czasie otrzymał nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Spośród ważnych wydarzeń ostatnich lat należy z pewnością wymienić pobyt w Konserwatorium Moskiewskim, gdzie jako pierwszy dyrygent zaproszony z Polski (również jako pierwszy Brazylijczyk) w 160-letniej historii tej instytucji poprowadził dyrygenckie kursy mistrzowskie oraz uroczysty koncert; znalazł się tym samym na krótkiej liście wybitnych osobistości, obok Sir Georga Soltiego czy Mścisława Rostropowicza.

José Maria Florêncio prowadził koncerty w Anglii, Argentynie, Brazylii, Czechach, Egipcie, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, Urugwaju i Włoszech, gdzie dyrygował wieloma z najważniejszych zespołów świata. Pełni funkcję Konsula Honorowego Republiki Federalnej Brazylii w Polsce.