Koncert

Lena Piękniewska

Lena Piękniewska (ur. 25 lipca 1980 w Poznaniu) – polska piosenkarka jazzowa, która profesjonalną karierę muzyczną rozpoczęła w 2004.

W 2005 wygrała 41. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Rok później zdobyła pierwsze miejsce na XXX Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie oraz wygrała konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej podczas festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. W 2007 roku została laureatką stypendium twórczego im. Marka Grechuty, zaś w 2008 – stypendium Artystycznego Miasta Poznania za osiągnięcia w dziedzinie piosenki.

W 2010 wydała swoją debiutancką płytę studyjną zatytułowaną "Wyspa". W tym samym roku wyjechała do Berlina, gdzie wzięła udział w warsztatach duchowych prowadzonych przez holenderskiego Żyda Daana van Kampenhouta. Spotkania zainspirowały ją do napisania materiału Kołysanki na wieczny sen składającego się z czternastu utworów śpiewanych w języku hebrajskim. Premierowy koncert odbył się podczas Tzadik Festival w Poznaniu, zaś na początku października 2012 ukazał się album studyjny o tym samym tytule nagrany we współpracy z kwartetem jazzowym Soundcheck. W tym samym roku Piękniewska została aktorką zespołu teatralno-kabaretowego "Pożar w Burdelu". W sierpniu 2014 zagrała materiał z płyty Kołysanki na wieczny sen podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".

Źródło: Wikipedia