Patronat POLIN

Szkoła dialogu - rekrutacja na semestr jesienny 2018

Forum Dialogu, Szkoła Dialogu,
fot. Forum Dialogu

Forum Dialogu, organizator programu Szkoły Dialogu, zaprasza do uczestnictwa w projekcie Szkoła Dialogu. Program ma na celu poszerzanie wiedzy na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Kierowany jest do uczniów, którzy samodzielne odkrywają i upamiętniają historię przedwojennej społeczności żydowskiej w swojej miejscowości.


Uczniowie i uczennice uczestniczą w cyklu czterech warsztatów, podczas których przygotowują swój autorski projekt – wycieczkę śladami Żydów ze swojej miejscowości. Warsztaty prowadzone są w interaktywny sposób przez doświadczonych trenerów Forum Dialogu, którzy merytorycznie wspierają działania uczniów.

Celem programu i zadaniem uczniów po zakończeniu warsztatów jest przeprowadzenie przygotowanej przez siebie wycieczki dla wybranej grupy odbiorców (np. koledzy, rodzice, mieszkańcy). Nadesłane relacje z działań uczestników warsztatów biorą udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt upamiętniający, a szkoły otrzymują tytuł: Szkoły Dialogu.

 

W efekcie programu Szkoła Dialogu powstaje wiele różnorodnych inicjatyw zorganizowanych przez uczniów: wymiany młodzieży z Polski i Izraela, blogi i strony internetowe poświęcone historii społeczności żydowskiej, amatorskie filmy fabularne i dokumentalne, foldery turystyczne, wystawy, happeningi, lokalne festiwale i wiele, wiele innych. Dzięki formie warsztatów uczniowie mają również okazję do wypracowania przyszłych obszarów aktywności w swojej miejscowości.

Najlepsze zrealizowane w danym roku kalendarzowym projekty wyróżniane są cennymi nagrodami dla uczniów, szkół i nauczycieli-opiekunów wręczanymi podczas dorocznej Gali Szkoły Dialogu.

W ostatnich latach gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli: profesor Władysław Bartoszewski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, ambasadorzy Izraela, USA, Australii i Kanady w Polsce, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński oraz Henryk Wujec.

 

Rekrutacja – semestr jesienny 2018:

  • Udział w Szkole Dialogu jest bezpłatny.
  • Aby zgłosić chęć udziału w Szkole Dialogu należy wypełnić ankietę on-line.
  • Zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych i po-nadgimnazjalnych z niewielkich miejscowości z całej polski, w których niegdyś duży odsetek mieszkańców stanowili Żydzi.
  • Cykl 4 zajęć Szkoły Dialogu powinien się odbyć między wrześniem a listopadem. Projekt konkursowy należy zrealizować do 16 grudnia 2018 roku.
  • Grupa może liczyć od 20 do 30 osób.

Organizator

FORUM DIALOGU to największa i najstarsza polska organizacja pozazarządowa zajmująca się dialogiem polsko-żydowskim. Poprzez edukację, wizyty studyjne, pracę z liderami i liderkami opinii publicznej tworzymy przestrzenie, w których nieżydowscy obywatele Polski i Żydzi mogą się poznać i spotkać. W ramach Szkoły Dialogu pracujemy z młodzieżą w całej Polsce, wspierając ją w odkrywaniu żydowskiej przeszłości swoich miejscowości, a także budząc odpowiedzialność za zachowanie pamięci. Ten i inne nasze programy pomagają budować porozumienie ponad przepaścią uprzedzeń i stereotypów. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi programami na naszej stronie internetowej.

ul. Krakowskie Przedmieście 6, 00-325 Warszawa
tel.: 22 551 50 10
e-mail: forum@dialog.org.pl
www.dialog.org.pl

Koordynatorka projektu
Julia Machnowska
e-mail: julia.machnowska@dialog.org.pl
tel.: 22 551 50 26

10.09.2018