Koncert

Linus Roth

fot. Dan Carabas

Linus Roth wystąpi dwukrotnie podczas POLIN Music Festivalu: Historia między dźwiękami. Wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia wykona "Rapsodię na tematy mołdawskie" Mieczysława Weinberga oraz zagra rolę ojca w poemacie "Mieczysław Wajnberg. Epitafium".

Linus Roth już w 2006 roku otrzymał ECHO Klassik Award, co pozwoliło mu na wydanie pierwszej płyty w wytwórni EMI, dzięki której został okrzyknięty jednym z najbardziej interesujących skrzypków swojego pokolenia oraz adwokatem niesłusznie zapomnianych kompozytorów. W roku 2017 po raz kolejny otrzymał ECHO, tym razem za nagranie koncertów skrzypcowych Szostakowicza i Czajkowskiego, z towarzyszeniem Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Thomasa Sanderlinga. Jego interpretacje tych dzieł odzwierciedlają ogromną dojrzałość artystyczną skrzypka i mistrzowski kunszt opanowania instrumentu.

Linus poświęcił szczególną uwagę nagraniu wszystkich Sonat na skrzypce i fortepian Mieczysława Wajnberga dla Challenge Classics, co przyniosło mu uznanie międzynarodowej publiczności oraz krytyków. Przywiązanie Linusa Rotha do twórczości Wajnberga znalazło potwierdzenie w jego nagraniach Koncertu skrzypcowego kompozytora z Deutsches Symphonie-Orchester Berlin oraz Concertino Wajnberga z Württemberg Chamber Orchestra Heilbronn (oba albumy nagrodzone jako Editor's Choice przez prestiżowy Grammophone Magazine). W 2015 roku Roth założył Międzynarodowe Towarzystwo Mieczysława Wajnberga, którego celem jest promocja sylwetki oraz dorobku polskiego kompozytora: organizacja koncertów, sympozjów, wystaw, jak również wspieranie projektów wydawniczych związanych z osobą Wajnberga. W 2019 roku Linus Roth będzie kuratorem dwudniowej uroczystości obchodów 100-lecia urodzin kompozytora, podczas której odbędzie się sześć koncertów z muzyką Wajnberga w Wigmore Hall w Londynie. Linus jest również wykonawcą dzieł, a w repertuarze obok muzyki kameralnej znajdą się wykonania wszystkich sześciu sonat skrzypcowych z fortepianem oraz trzech sonat na skrzypce solo.

Artysta występował z Orkiestrami Radiowymi Berlina i SWR, z Bruckner Orchester Linz, Orquesta de Cordoba, Orquesta de Navarra, Orchestra della Teatro San Carlo Napoli, Royal Liverpool Philharmonic, Berner Sinfonieorchester, Orkiestrą Opery w Stuttgarcie oraz Orkiestrami Kameralnymi we Wiedniu, Kolonii, Wittenberdze, Heilbronn i Monachium. Przy tej okazji współpracował z takimi dyrygentami jak Gerd Albrecht, Herbert Blomstedt, Andrey Boreyko, Dennis Russell Davies, James Gaffigan, Hartmut Haenchen Manfred Honeck, Anu Tali czy Antoni Wit.

Jako kameralista wystepował z takimi artystami jak Nicolas Altstaedt, Julius Berger, Gautier Capuçon, Kim Kashkashian, Albrecht Mayer, Nils Mönkemeyer, Andreas Ottensammer, Jan Vogler czy José Gallardo. Linus Roth studiował w Akademii Muzycznej we Freiburgu w klasie Prof. Nicolasa Chumachenco, w Lubece u Prof. Zakhara Brona i u Prof. Anay Chumachenco w Zurychu i Monachium. Na rozwój skrzypka wpłynęli Salvatore Accardo, Miriam Fried i Josef Rissin, oraz Anne-Sophie Mutter, której Fundacja przyznała mu stypendium na czas studiów.

Linus Roth jest laureatem Pierwszych Nagród w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Nowosybirsku i Konkursie Muzyki Niemieckiej (gdzie otrzymał również nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Schumanna), oraz Drugiej Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Joseph Szigeti. W październiku 2012 roku Linus objął stanowisko profesora skrzypiec w “Leopold-Mozart-Zentrum” na Uniwersytecie w Augsburgu, został również dyrektorem artystycznym dziesiątego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Leopolda Mozarta, który odbędzie się w Augsburgu w roku 2019. Linus jest również założycielem i dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu Ibiza Concerts.

Linus gra na skrzypcach Stradivari Dancla z 1703 roku, udostępnionych przez “L-Bank, Staatsbank of Baden-Württemberg, Germany”.

22.12.2018