Muzeum
14.01.2019

Medal 700-lecia Miasta Lublin i Medal Amicis UMCS dla Mariana Turskiego

fot. Franek Mazur

Marian Turski odebrał 14 stycznia (poniedziałek), Medal 700-lecia Miasta Lublin i Medal Amicis Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Uroczystość miała miejsce w Trybunale Koronnym w Lublinie.

Uroczystość rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy zmarłego w tym dniu prezedenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Nie jest to dzień wesoły. Ale jest... - tymi słowami red. Turski rozpoczął swoje wystąpienie. Przyznał, że szczególnie cieszy się z wyróżnienia za wieloletnią współpracę z UMCS. 

Marian Turski jest szefem działu historycznego tygodnika "Polityka". Od wielu lat współpracuje z Pracownią Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu na UMCS, m.in. przy wydawaniu książek. To także wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, a także przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Organizatorami wydarzenia byli: dr Krzysztofa Żuk, Prezydent Miasta Lublin i prof. dr hab. Stanisław Michałowski, Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.