Koncert

Noam Sheriff

Noam Scheriff
fot. archiwum kompozytora

Noam Sheriff był jednym z najbardziej wszechstronnych i uznanych na świecie muzyków izraelskich. Studiował kompozycję i dyrygenturę w Tel Awiwie (u Paula Ben-Chaima), Berlinie (u Borisa Blachera) i Salzburgu (pod okiem Igora Markevitcha) oraz filozofię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

15 lutego, bilety: 60 zł (rzędy L-W) / 80 zł (rzędy A-K), KUP BILET >>

Poczynając od prawykonania utworu zatytułowanego Festival Prelude [Preludium festiwalowe] przez Filharmonię Izraelską pod batutą Leonarda Bernsteina podczas otwarcia Mann Auditorium w Tel Awiwie w 1957 roku, muzyka Sheriffa była wielokrotnie nagradzana na licznych konkursach, zarówno dla dyrygentów, jak i kompozytorów. Najbardziej uznane orkiestry świata takie jak Bavarian Radio Orchestra, Filharmonia Izraelska czy 12 Wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej zamawiały u niego utwory. Kompozycje Sheriffa są regularnie wykonywane w Izraelu i na całym świecie przez najwybitniejszych muzyków.

Kompozycje Noama Sheriffa stanowią unikalną fuzję Wschodu z Zachodem, połączenie starożytnej tradycji muzycznej basenu Morza Śródziemnego z muzyczną kulturą Orientu. Jego trylogia, którą otwiera kompozycja Mekhaye ha-metim [Zmartwychwstanie; prawykonanie przez Filharmonię Izraelską w 1987 roku], jest najlepszym przykładem tej właśnie kulturowej symbiozy. Mekhaye ha-metim oparte jest na wschodnio-europejskiej tradycji muzyki żydowskiej, podczas gdy Sepharadic Passion [Pasja Sefaradyjska; prawykonanie przez Filharmonię Izraelską pod batutą Zubina Mehty z udziałem Placido Domingo w 1992] inspirowane jest tradycją muzyczną Żydów sefaradyjskich.
W 1995  roku Psalmy Jerozolimskie [Psalms of Jerusalem] otworzyły obchody 3000-letniej rocznicy założenia Jerozolimy.

W 2003 roku Noam Sheriff został laureatem  prestiżowej nagrody EMET, najwyższego wyróżnienia za osiągnięcia w dziedzinie nauki i kultury w Izraelu. W marcu 2011 roku przyznano mu Nagrodę Izraela w kategorii Muzyka. Komisja doceniła Sheriffa jako artystę i wykonawcę światowego formatu, który odegrał ogromną rolę w rozwoju kultury muzycznej Izraela.

Podczas pierwszej edycji POLIN Music Festivalu wybrzmiał koncert skrzypcowy Sheriffa dedykowany naszemu współkuratorowi Michaelowi Guttmanowi. Noam Sheriff zmarł 25 sierpnia 2018 roku. 

14.01.2019