Wspomnienia

Żegnamy Prezydenta Gdańska

czterech prezydentów polskich miast na tle flag Polski i Unii Europejskiej prezentuje dokument
Dyrektor AJC Central Europe Agnieszka Markiewicz, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, Fot. Więź

14 stycznia zginął tragicznie Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Żegnamy wybitnego samorządowca, z którym łączyło nas wiele wspólnych wartości: otwartość, szacunek dla drugiego człowieka, troska o pielęgnowanie dziedzictwa Rzeczpospolitej – kraju tolerancyjnego, silnego spuścizną wielu kultur i tradycji.

Pan Prezydent angażował się w szereg inicjatyw mających na celu budowanie porozumienia między ludźmi, marzył o lepszej Polsce i lepszym świecie.

Jego drogi przecinały się z Muzeum POLIN i Stowarzyszeniem ŻIH kilkukrotnie: odwiedził nas w gdańskiej synagodze, gdzie trwały prace nad rekonstrukcją dachu synagogi z Gwoźdźca – przyszłego eksponatu wystawy stałej naszego muzeum. W czerwcu 2018 roku był gościem POLIN, gdzie z prezydentami Białegostoku, Poznania i Warszawy podpisał apel do innych liderów samorządowych o prowadzenie polityki "zerowej tolerancji dla uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu". Paweł Adamowicz deklarował, że każdy incydent powodowany nienawiścią powinien spotkać się z potępieniem.

Strata takiego człowieka w czasach, gdy nasila się wrogość, niechęć wobec "innego" i mowa nienawiści jest wyjątkowo dotkliwa.

Jesteśmy pogrążeni w smutku i łączymy się w bólu z Rodziną.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum POLIN
Zarząd, członkowie i pracownicy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce