Koncert
17.02.2019

Ohad Ben-Ari - koncert kameralny

Mozaika stworzona z trzech zdjęć muzyków.
fot. www.ohadbenari.com

Finalista konkursu pianistycznego im. Arthura Rubinsteina, solista na scenach filharmonii Berlina, Tokio i Tel Awiwu oraz kompozytor Ohad Ben-Ari wystąpi podczas drugiej edycji POLIN Music Festivalu. 17 lutego na naszej scenie pianista zaprezentuje koncert muzyki kameralnej żydowskich kompozytorów, a na scenie towarzyszyć mu będą Jing Zhao (wiolonczela) i Michael Guttman (skrzypce).

  • 17 lutego (niedziela), godz. 16.00

Podczas kameralnego koncertu trzeciego dnia POLIN Music Festivalu artyści wykonają "Wariacje na temat melodii hebrajskiej" Paula Ben-Haima uznawane za pierwszy i zarazem jeden z najznakomitszych izraelskich utworów na trio. W tej samej obsadzie zabrzmi wersja kompozycji Ben-Ariego "Violins of hope" napisana na zamówienie Filharmoników Berlińskich dla upamiętnienia 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Program koncertu uzupełni muzyka Ernesta Blocha i Marca Henriego Cykierta.

Podczas koncertu w Muzeum POLIN Ohad Ben-Ari sięgnie także po wyjątkową partyturę: kompozycje Josimy Feldschuh – nastoletniej pianistki, która w warszawskim getcie występowała jako solistka z artystami Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej. Choć dziewczynę udało się wyprowadzić z getta, w 1943 roku zmarła na gruźlicę. Wojnę przetrwał jej notatnik, w którym zapisywała swoje własne utwory. Zeszyt Josimy, z którego kopii grać będzie Ohad Ben-Ari, znajduje się dziś w zbiorach Instytutu Yad Vashem.

Kariera urodzonego w Izraelu Ohada Ben-Ari rozpoczęła się w wieku 12 lat od występów z Israeli Philharmonic Orchestra. Jako pianista zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach, między innymi na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium oraz Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina. Zaowocowało to wieloma zaproszeniami do występów w recitalach, jako solista z orkiestrami i jako kameralista na całym świecie.

Koncert kameralny

Ernest Bloch (1980-1959) 3 nokturny na trio fortepianowe (1924)

 Josima Feldschuh (1929-1943)

Suita Orientalna op. 4 - Taniec II & III (1940)
Mazurek no. III & IV (1940)
Walc op. 12 – fragment (1940)
Nocturno op. 16 (1940)

Paul Ben-Haim (1897-1984) Wariacje na temat melodii hebrajskiej (1939)

Marc-Henri Cykiert (1959) Tanz tanz tanz

Ohad Ben-Ari (1974) Violins of Hope na trio (2015)
 

Artyści

Ohad Ben-Ari  fortepian
Michael Guttman skrzypce
Jing Zhao wiolonczela