Patronat POLIN

Obertyn, Обертин, אָבערטין - opowieści o życiu miasteczka/oповіді про життя містечка

Obertyn - opowieści o życiu miasteczka
fot. Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"

Z przyjemnością przedstawiamy polsko-ukraińską publikację stanowiącą efekt międzynarodowego projektu naukowego, poświęconego jednemu z miasteczek dawnego województwa stanisławowskiego - Obertynowi. Wydawcą książki jest Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", Muzeum POLIN objęło tę publikację honorowym patrnatem.

Na podstawie relacji mówionych i spisanych wspomnień, przedstawiono w tej książce obraz wspólnego życia Polaków, Ukraińców i Żydów w południowo-wschodnich województwach II Rzeczypospolitej, ich doświadczenia II wojny światowej oraz okoliczności opuszczenia na trwałe domu rodzinnego i rozstania ze sobą - w trakcie i po zakończeniu wojny.

Opowieści mieszkańców przeplatają się, tworząc wspólną narrację o życiu w małym miasteczku na Pokuciu od ok. 1918 roku do końca lat 50. XX w. Publikacja stanowi punkt wyjścia do dyskusji - w Polsce i na Ukrainie - o trudnych, kontrowersyjnych kwestiach wpływających również współcześnie na stosunki polsko-ukraińsko-żydowskie. Jest to monografia konkretnego galicyjskiego miasteczka, jednak centralnym jej punktem są mieszkańcy i ich doświadczenia, miasto jest bowiem pretekstem do snucia opowieści o życiu i wpływie XX-wiecznych totalitaryzmów na losy zwykłego człowieka.

Przygotowany [...] tom przynosi, niemal w ostatniej chwili, mieniący się barwami obraz życia w prowincjonalnym miasteczku polsko-ukraińsko-żydowskim na Pokuciu. Ukazuje on niezwykły świat wielokonfesyjnego i multietnicznego mikrokosmosu przed jego – dla obserwatorów, którzy byli u progu II wojny światowej jeszcze dziećmi, pojmującymi świat w uproszczonych kategoriach – ostatecznym rozpadem.

- prof. Grzegorz Hryciuk

Oryginalnością wyróżnia się sama idea uczestników projektu, a mianowicie: zorganizować na stronach książki wirtualne spotkanie mieszkańców Obertyna ‒ małego miasteczka na Pokuciu, którzy to mieszkańcy zostali porozrzucani przez XX wieczne burze po różnych zakątkach świata.

- prof. Leonid Zaszkilniak

 

Patronat honorowy nad książką objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Ukraińskie Towarzystwo Historii Mówionej. 

23.01.2019