Koncert

Aleksandra Klimczak

Aleksandra Klimczak
fot. archiwum artystki

Nietypowy sopran, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego UMFC w Warszawie w klasie znakomitej wszechstronnej śpiewaczki - Anny Radziejewskiej. 

16 lutego, (sobota), godz. 19.00, KUP BILET (obowiązuje na oba koncerty drugiego dnia festiwalu) >>

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na autorski projekt #Witkacy622 – performans na śpiewaczkę, elektronikę, harfę i flet, którego premiera odbyła się w Mózgu Powszechnym w Warszawie w czerwcu 2016.

Z jednej strony jako solistka współpracuje z tradycyjnymi instytucjami kultury, Filharmonią Narodową czy Polską Operą Królewską, występując w barokowym, klasycznym i romantycznym repertuarze.

Jednak jej domeną są prawykonania współczesnych kompozycji oraz dążenie do przełamywania granic gatunkowych w muzyce i innych dziedzinach sztuki.

Nieustannie poszukuje niestandardowej drogi egzystencji śpiewaczki operowej, romansuje z improwizacją, sound-artem i fieldrecordingiem. Esperymentuje z głosem i elektroniką, zarówno w twórczości solowej jak i w ramach kolaboracji ze znakomitymi muzykami polskiej sceny improwizacyjnej. Od 2018 wraz z Antonim „Baskakiem” Beksiakiem tworzą duet Śniedź.

Koncentruje się na pracy przy projektach łączących operę z innymi gatunkami muzycznymi oraz teatrem dramatycznym [m.in. „Bachantki”, nagrodzone na Forum Młodej Reżyserii w PWST w Krakowie , reż. K. Michalak, „Kryształowy Pałac” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, czy ostatnio „16 psów. Rzecz o treserce zwierząt” na 39 PPA OFF z Joanną Szumacher i Małgorzatą Walentynowicz, reż. K. Siwińska].  W 2017 występowała w nowym spektaklu muzycznym zespołu Mięśnie wyreżyserowanym przez Jacka Belera dla Teatru Ochoty.

W repertuarze klasycznym i współczesnym występowała na rozmaitych scenach, m.in. Festiwalu Wratislavia Cantans, TW-ON, Warszawskiej Opery Kameralnej, Filharmonii Dolnośląskiej, Teatru Narodowego w Miskolc (Węgry), Opera Nova w Bydgoszczy, Teatru Wybrzeże, Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Nowego Teatru, Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego, Teatru 6. Piętro czy w CSW Zamek Ujazdowski.

Niebawem będzie miała premiera jej kolejnego autorskiego projektu SONOR URBIS zrealizowanego w ramach stypendium artystycznego z m.st. Warszawy.

 

24.01.2019