Koncert

Tomasz Raff

Tomasz Raff
fot. archiwum artysty

Warszawa, Berlin, Wrocław, Würzburg, Hanower to, jak dotąd, najważniejsze punkty na mapie artystycznej Tomasza Raffa. Bas młodego pokolenia z dorobkiem artystycznym I doświadczeniem scenicznym zawierającym znaczące role pierwszoplanowe i repertuar kantatowo – oratoryjny. Współzałożyciel fundacji aktywnie propagującej muzykę klasyczną.

16 lutego, (sobota), godz. 19.00, KUP BILET (obowiązuje na oba koncerty drugiego dnia festiwalu) >>

W sezonie 2017/18 i 2018/19 współpracujący z Polską Operą Królewską, gdzie  zadebiutował jako Komandor (Don Giovanni W. A. Mozarta) oraz wciela się w rolę Zbigniewa (Straszny Dwór S. Moniuszko). W sezonie 2016/17 solista Mainfrankentheater w Würzburgu (Marcel w Hugenotach G. Meyerbeera, Osmin w Uprowadzeniu z Seraju W. A. Mozarta, Zachariasz w Nabucco G. Verdiego), w latach 2013-16 związany z Operą Wrocławską (min. jako Daland w Latającym Holendrze R. Wagnera, Raimondo w Łucji z Lammermoor G. Donizettiego, Gremin w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Sarastro w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta, Zbigniew w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Don Basilio w Cyruliku Sewilskim G. Rossiniego, Pimen w Borysie Godunowie M. Musorgskiego), gościnnie występował na deskach Opery Krakowskiej w roli tytułowej w Mefistofelesie A. Boito (2014/15) oraz w Operze w Halle w ramach Festiwalu G. F. Händla (Segeste w operze Arminio 2013/14, 2014/15).

Tomasz Raff urodził się w Warszawie, gdzie, po ukończeniu matematycznego XIV L.O. im. S. Staszica zdecydował się na ścieżkę muzycznej edukacji (PSM II st. im. J. Elsnera – Dyplom z wyróżnieniem 2007). Podczas studiów w Berlinie (Universität der Künste, 2012) oraz Warszawie (UMFC, 2013) występował w wielu niezależnych produkcjach operowych w obu miastach, min. warszawskiej premierze Gwałtu na Lukrecji B. Brittena (jako współproducent oraz w roli Collatinusa, Stara Drukarnia PAP, Warszawa), Jolancie P. Czajkowskiego (podwójna rola Króla Rene i Ebn-Hakii – Ballhaus Ost Berlin). Jako student śpiewał także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Traviacie G. Verdiego (reż. M. Treliński) oraz Śnie nocy letniej B. Brittena (reż. B. Redo-Dobber). Jego debiutem scenicznym była rola Uberta w operze La serva padrona G. Pergolesiego wystawionej w warszawskim Klubie M25 w 2007 roku w reżyserii Natalii Babińskiej.

Jako współzałożyciel oraz fundraiser Fundacji o.to.ja Tomasz Raff aktywnie angażuje się w tworzenie ścisłej i trwałej relacji między artystami a widzami nienawykłymi do odbioru muzyki klasycznej.

Mieszka i działa artystycznie w Warszawie, jest też blisko związany z Hanowerem jako niezależny artysta oraz członek tamtejszego Ensemble Artists e.V. skupionego wokół reżysera, doradcy artystycznego oraz coacha wokalnego Axela Heila.

W wolnym czasie szuka nowych wyzwań artystycznych, maluje obrazy olejne, szkicuje oraz podziwia otaczającą naturę.

24.01.2019