Muzeum

Wyrazy solidarności i szacunku dla zespołu Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Prof. dr hab. Barbara Engelking
Kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów
IFiS PAN

Szanowna Pani Profesor,

W obliczu haniebnej nagonki przesyłam na Pani ręce wyrazy solidarności i szacunku dla całego zespołu Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Państwa Centrum jest najlepszym w Polsce i jednym z najlepszych na świecie ośrodków badawczych zajmujących się historią Zagłady. Cieszy się zasłużonym uznaniem specjalistów, stanowiąc ważny i słuchany z uwagą polski głos w międzynarodowym środowisku naukowym. Szereg publikacji Centrum wniosło znaczący wkład w naszą historiografię, zaś „Zagłada Żydów”, jako jedno z niewielu polskich czasopism, znalazło się w światowej czołówce periodyków historycznych. Jestem dumny, że z Państwa wiedzy korzysta też Muzeum Polin: prezentująca Zagładę galeria muzeum, stworzona pod kierunkiem Pani i prof. Jacka Leociaka,  wywiera wielkie wrażenie na setkach tysięcy naszych gości, a spotkania z Państwa udziałem przyciągają liczne rzesze zainteresowanych.

Dlatego z bólem i oburzeniem przyjąłem wiadomości o agresji, oszczerstwach i kalumniach, które spotkały Państwa w ostatnich dniach w Paryżu i w niektórych mediach w kraju. Ta fala kłamstw i fałszywych oskarżeń godzi w swobodę badań naukowych i autorytet nauki, narusza Państwa dobra osobiste i fatalnie odbija się na wizerunku naszego kraju. Zasługuje na odrazę i potępienie.

Proszę przyjąć wyrazy szacunku i wdzięczności za Państwa wieloletni trud badawczy, służący poznaniu prawdy i upamiętnieniu ofiar Zagłady.

Z poważaniem,

prof. Dariusz Stola
Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN