Rocznice i święta
24.03.2020

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywanych przez nich Żydów we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców. W tym roku mija 76 lat od tych wydarzeń.

Święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji, ustanowione zostało z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2018 roku. We wstępie do podpisanej przez Prezydenta 20 marca br. ustawy czytamy: "W hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".

Data wybrana na dzień obchodów nawiązuje do tragicznej historii Wiktorii i Józefa Ulmów, ich szóstki dzieci oraz ośmiorga Żydów, których Ulmowie przez dwa lata ukrywali na poddaszu swojego domu w Markowej. Dokładnie 75 lat temu, 24 marca 1944 roku, Niemcy zamordowali polską rodzinę i ukrywających się Żydów. Egzekucja, którą przeprowadzono w następstwie rewizji, przed domem Ulmów, była wynikiem donosu granatowego policjanta.

Przeczytaj historię Ulmów oraz innych Polek i Polaków zamordowanych za pomoc Żydom >>

Muzeum POLIN upamiętnia Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady na Portalu Polscy Sprawiedliwi (www.sprawiedliwi.org.pl). Udostępniamy niemal 1000 historii pomocy, a w związku z 76. rocznicą zbrodni w Markowej, polecamy wybrane z tej okazji treści oraz informujemy o tegorocznych oficjalnych obchodach Dnia Pamięci.

Czytaj więcej, o obchodach Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów na www.sprawiedliwi.org.pl